BiT City z większym dofinansowaniem UE. Samorządy zaoszczędzą 135 mln zł

BiT City z większym dofinansowaniem UE. Samorządy zaoszczędzą 135 mln zł

09 grudnia 2015 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa, a także samorządy Bydgoszczy, Torunia i Solca Kujawskiego podpisały korzystne aneksy do umów dotyczących finansowania projektów z grupy BiT City. Oszczędności w budżetach wyniosą od 8 mln zł w przypadku Solca do ponad 70 mln zł, które zaoszczędzi miasto Bydgoszcz na budowie tramwaju do Fordonu.

Fot. Przemysław Szkatuła

Grupa BiT City to sześć powiązanych ze sobą projektów inwestycyjnych realizowanych przez samorządy województwa kujawsko-pomorskiego z udziałem unijnego wsparcia pozyskanego z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Dotychczas dofinansowanie wynosiło 59 proc. wartości (wydatków kwalifikowanych) inwestycji, po podpisaniu w listopadzie aneksów do umów wzrosło do 80 proc. Zmiana nie dotyczy zrealizowanego już projektu numer sześć, modernizacji linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń. Tu inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe, od początku uzyskał finansowanie na poziomie 85 procent kosztów.

Byłem pewien, że sprawna realizacja inwestycji BiT City spowoduje zwiększenie strumienia finansowania – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Cieszę się, że to się udało, gratuluję beneficjentom.   

Inwestycja którą samodzielnie przeprowadził samorząd województwa to zakup taboru do obsługi połączeń kolejowych BiT City. W sumie region wzbogacił się o pięć, wyprodukowanych w bydgoskiej Pesie, czteroczłonowych pociągów typu ELF, wyposażonych między innymi w klimatyzację i bezprzewodowy internet, a także udogodnienia dla podróżnych z dziećmi i rowerzystów, co kosztowało 83 mln zł. Dofinansowanie po podpisaniu aneksu wynosi 53,3 mln zł, co oznacza oszczędności budżetu województwa w wysokości 13,5 mln zł.

BiT City obejmuje wiele powiązanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji – od modernizacji dworców i torowisk, przez zakup taboru i budowę platform przesiadkowych, po stworzenie całkiem nowej linii tramwajowej do bydgoskiej dzielnicy Fordon. Projekt jest unikatowy, gdyż łączy kolej i systemy komunikacji publicznej. Wartość wszystkich przedsięwzięć z tej grupy i projektów powiązanych to ponad miliard złotych. Część z nich została już zakończona, pozostałe finiszują. Wśród tych ostatnich jest budowa linii tramwajowej łączącej bydgoską dzielnicę Fordon z centrum miasta. Dla wartego blisko 440 mln zł przedsięwzięcia dofinansowanie wynosiło początkowo prawie 207 mln zł, obecnie 280,6 mln zł (w wyliczeniu dofinansowania uwzględniane są wyłącznie koszty kwalifikowane, stąd pozorna niespójność danych).

Sporo, bo 47 mln zł, zaoszczędzi też Toruń, który w ramach swojego projektu grupy BiT City przeprowadził między innymi spektakularną modernizację głównego dworca kolejowego i stworzył zintegrowany węzeł przesiadkowy Toruń Miasto. Koszt całości, na którą składają się także m.in. zakup nowoczesnych tramwajów i stworzenie systemu monitorującego dla bezpieczeństwa pasażerów komunikacji publicznej, to ponad 270 mln zł. Wartość wsparcia wynosi obecnie prawie 180 mln zł. Wszystkie zasadnicze roboty budowlane już zakończono, ostatnie zamówione nowe tramwaje pojawią się na ulicach miasta w grudniu.