PKP Intercity gości niewidome dzieci i młodzież w pociągu Pendolino

PKP Intercity gości niewidome dzieci i młodzież w pociągu Pendolino

17 czerwca 2016 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Wsiadanie i wysiadanie z pociągu, poruszanie się po składzie i peronie – te z pozoru proste czynności stają się ogromnym wyzwaniem, gdy wzrok musi zastąpić dotyk. Dlatego PKP Intercity, odpowiadając na prośbę Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, zorganizowało wycieczkę dla wychowanków na stacji postojowej Warszawa Grochów i w pociągu Pendolino.

Fot. PKP Intercity
Z myślą o niewidomych i słabowidzących podróżnych, PKP Intercity zorganizowało dwie wycieczki dla uczniów Ośrodka na stacji postojowej Warszawa Grochów i dworcu Warszawa Wschodnia. Przewoźnik planuje też organizację kolejnych spotkań, których celem jest nauka bezpiecznego podróżowania koleją, orientacji przestrzennej oraz samodzielnego poruszania się po pociągu i peronie. Wycieczki są uzupełnieniem zajęć z orientacji przestrzennej i bezpiecznego poruszania się dla wychowanków Ośrodka. W trakcie takiego spotkania uczniowie mogą zapoznać się z dziobem i wnętrzem pociągu Pendolino, a także z elementami umundurowania i narzędziami pracy konduktora czy maszynisty.

Podczas zwiedzania pracownicy PKP Intercity udzielają porad dotyczących planowania i organizowania podróży koleją. Uczestnicy spotkania mogą też dowiedzieć się o prawach, jakie przysługują osobom niewidomym oraz zasadach zgłaszania asysty. Na Dworcu Wschodnim wychowankowie wraz z opiekunami mają możliwość ćwiczenia wsiadania i wysiadania z pociągu. Nauczyciele orientacji przestrzennej starają się ich uczyć, jak w przyszłości samodzielnie podróżować koleją. Dlatego też zaznajamianie się z pociągiem pozwala przełamać pierwszy lęk przed korzystaniem z tego typu pojazdów.

- Lekcja na Olszynce Grochowskiej była dla naszych uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Dzięki PKP Intercity mieli możliwość doświadczyć, jak wygląda wnętrze pociągu czy też bez pośpiechu dotknąć pojazdu. W trakcie standardowej podróży nie zawsze jest to możliwe. Zdecydowanie największą radość u dzieci sprawiła możliwość zwiedzenia kabiny maszynisty.  Każda taka lekcja jest kolejnym krokiem ku samodzielności – podsumowuje spotkanie Anna Maria Sobolewska, nauczyciel orientacji przestrzennej w Ośrodku.

Nowoczesne pociągi PKP Intercity są przystosowane do potrzeb różnych grup pasażerów.  Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących wszystkie miejsca w składach oznaczone są alfabetem Braille’a, a informacje o kolejnych stacjach podawane przez system nagłośnieniowy. Nowoczesne składy przewoźnika są także wyposażone m.in. w podnośniki czy windy ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostanie się na pokład pociągu czy wysiadanie z niego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł MIB rozpoczyna konsultacje ws. udostępniania infrastruktury kolejowej MIB rozpoczyna konsultacje ws. udostępniania infrastruktury kolejowej
Następny artykuł Krakowska Linia Muzealna będzie wozić mieszkańców i turystów Krakowska Linia Muzealna będzie wozić mieszkańców i turystów