MIB konsultuje z przewoźnikami wprowadzenie wspólnego biletu

MIB konsultuje z przewoźnikami wprowadzenie wspólnego biletu

25 lipca 2016 | Źródło: MIB, PAP
PODZIEL SIĘ

Kluczem do sukcesu jest efektywna współpraca wszystkich przewoźników i interesariuszy, dzięki której powstanie wspólny biznesowy projekt – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma podczas spotkania z przewoźnikami samorządowymi ws. wspólnego biletu.

MIB konsultuje z przewoźnikami wprowadzenie wspólnego biletu
Fot. Rafał Wilgusiak

Spotkanie wiceministra Piotra Stommy z przewoźnikami regionalnymi odbyło się 22 lipca. To kolejny krok w pracach resortu nad ideą wspólnego biletu. W ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, kolej powinna nadążać za oczekiwaniami pasażerów nie tylko pod względem czasu i komfortu podróży, ale także poziomu obsługi informacyjno-sprzedażowej.

Jedynie pełne zaangażowanie wszystkich podmiotów biorących udział w pracach nad wspólnym biletem przyniesie korzyści pasażerom, przewoźnikom oraz całemu sektorowi –podkreślał wiceminister Stomma.

MIB zależy, by dzięki wspólnemu biletowi coraz więcej pasażerów wybierało kolej jako podstawowy środek transportu, a transport zbiorowy stawał się bardziej konkurencyjny.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa w rozmowie z PAP, mówił, że wspólny bilet na kolei jest dla resortu priorytetem. – Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, każdy z nich ma swoje taryfy biletowe, ulgi i promocje, połączenie tego w jeden system jest bardzo skomplikowane. Dlatego na obecnym etapie trudno podać datę wprowadzenia tego rozwiązania – powiedział.

Dodał, że pod lupę wzięto rozwiązania brytyjskie, które sprawdzają się na najbardziej zliberalizowanym rynku kolejowym w Europie. Jeśli jednak wśród przewoźników nie dojdzie do porozumienia to minister „nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych”.

Projekt wspólnego biletu został zgłoszony do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planu Morawieckiego. Zakłada wdrożenie nowej usługi dla pasażera, która umożliwi zakup jednego biletu na całą podróż koleją, bez względu na przewoźnika i kanał sprzedaży. Wspólny bilet będzie realizowany etapowo. MIB zamierza przy jego realizacji wykorzystać fundusze z UE.