Komfortowa podróż z systemem Smart Travel autorstwa Pesy

Komfortowa podróż z systemem Smart Travel autorstwa Pesy

23 września 2016 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Producent taboru szynowego z Bydgoszczy zaprezentował na targach InnoTrans 2016 w Berlinie innowacyjne urządzenia i aplikacje z pakietu Pesa Smart. Zamontowane w Darcie aplikacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem specjalistów i zwiedzających. Opatentowane przez Pesę rozwiązania mają szanse znaleźć zastosowanie w pojazdach kilku przewoźników już w najbliższych latach.

Fot. Pesa

Pesa Smart Travel - „PST” to innowacyjna platforma stworzona całkowicie przez projektantów i inżynierów z Działu Badań i Rozwoju Pesy Bydgoszcz, którzy wychodząc od wizji „mobilnego” społeczeństwa postawili sobie za cel odpowiedzieć na pytanie: jakich nowych funkcjonalności, udogodnień, wyposażenia może poszukiwać pasażer pociągów XXI.

– Pakiet urządzeń i aplikacji zamontowany w Darcie dla PKP Intercity cieszył się zainteresowaniem zarówno specjalistów, jak i fanów kolejnictwa odwiedzających targi InnoTrans – podkreśla Maciej Grześkowiak z Pesy.

 Interaktywny stół strefy Cafe Bar i Business

Poza funkcją zwykłego kolejowego stolika, Pesa oferuje pasażerom wbudowany w powierzchnię stołu wyświetlacz dotykowy, który sprawia że przydatne informacje oraz rozrywka są na wyciągnięcie ręki.  Stół zawiera wiele przydatnych funkcjonalności, z czego najważniejszą i najbardziej rozbudowaną jest moduł Menu-Cafe Bar, dzięki któremu pasażer ma możliwość złożenia zamówienia w wagonie restauracyjnym nie opuszczając swojego miejsca. System pozwala na wykorzystanie modułu NFC do wykonania płatności za zakupione produkty. Całość połączona jest z punktem zarządzania zamówieniami (kuchnią), który rejestruje pojawiające się „cyfrowe” zamówienia z poszczególnych miejsc w pociągu.

Po za tym stół oferuje dodatkowe funkcje, takie jak:

  • rozrywkę, gry i zabawy pamięciowe, możliwe do zaaranżowania np. z wątkiem promocyjnym przewoźnika – memory, puzzle itd;
  • funkcję notatki i rysowania – duży ekran pozwala na tworzenie wizualizacji graficznych na powierzchni stołu za pomocą palca, co może być szczególnie przydatne dla młodych pasażerów jak również dla osób z zacięciem artystycznym, dotykowa klawiatura pozwala redagować teksty, notatki, a następnie za pomocą maila automatycznie wysłać je np. do uczestników rozmowy lub biura;
  • dostęp do informacji: informacje o przebiegu podróży, pokazanie linii przebiegu trasy z wskazaniem aktualnego położenia, informacja  o aktualnej prędkości pojazdu, informacja o zbliżającej się stacji. Ponadto w strefie biznes będzie można również sprawdzić aktualne kursy walut, ważne informacje dnia czy też informacje związane z pogodą w danym miejscu.

Moduł reklamowy

– Dzięki bardzo dobrej jakości obrazu wyświetlanego na powierzchni stołu pasażer ma możliwość oglądania filmów, jest również możliwość przełączenia się na widok z przedniej kamery pociągu – podkreśla Grześkowiak.

Dodatkowo w powierzchnię stołu obok ekranu wbudowano moduł ładujący bezprzewodowo telefony komórkowe (opcja bezprzewodowej ładowarki). Zamontowany w powierzchni stołu ekran jest specjalnie przygotowany do eksploatacji w czasie podróży pociągiem, odporny na zabrudzenia, czy polanie płynami oraz częstą zmianę użytkowników.

System Pesa Smart Travel pozwala zaoszczędzić czas…

Ciekawym elementem systemu PST jest dynamiczna wizualizacja zajętości miejsc znajdująca się w każdej strefie wejścia w pociągu. Składa się z monitorów zainstalowanych przy wejściach oraz z czujników zasiedzenia zainstalowanych w fotelach.

– Już po przekroczeniu progu wejścia do pociągu po lewej i prawej stronie dostrzegamy wyświetlacze informujące pasażerów gdzie mogą znaleźć wolne miejsca w pociągu. Graficzna informacja pokazuje nie tylko wolne miejsca w wagonie, w którym jest pasażer, ale także liczbę wolnych miejsc w pozostałych przedziałach – tłumaczy Maciej Grześkowiak.

PST dociera również do toalet w pociągach…

– Po wejściu do toalety z początku nie dostrzegamy żadnych zmian, jednak już po chwili zdajemy sobie sprawę, że standardowe zamontowane w toalecie lustro posiada możliwość wyświetlania – wskazuje przedstawiciel Pesy. – Czyni to dyskretnie nie zakłócając podstawowej funkcji lustra – przeglądania. Pasażer otrzymuje więc informacje o przebiegu podróży, najbliższej stacji czy nawet czasu jaki do tej stacji pozostał – dodaje.