Koleje Ukraińskie chcą podnieść opłaty na pociągi pasażerskie

Koleje Ukraińskie chcą podnieść opłaty na pociągi pasażerskie

01 grudnia 2016 | Źródło: Wschodnik.pl
PODZIEL SIĘ

Koleje Ukraińskie skierowały do rozpatrzenia odpowiednich ministerstw i resortów kwestię tzw. indeksowania taryf na przewozy pasażerskie o 35%. Zaproponowano przeprowadzenie indeksowania stawki w dwóch etapach: po 16% w pierwszym kwartale i w czwartym. Od stycznia 2017 roku o 10% wzrośnie także koszt przejazdu w wagonach pierwszej i drugiej klasy pociągów Intercity plus – informuje portal Wschodnik.pl.

Fot. Чуваев Николай , Wikipedia

Ukrzaliznytsia zaznacza, że ceny biletów w pociągach dalekobieżnych nie zmieniły się od 2014 roku. Podwyżkę wymusza przede wszystkim inflacja oraz wzrost cen produkcji przemysłowej. Warto zaznaczyć, że wskaźnik inflacji w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 31 sierpnia 2016 roku wyniósł 187,1%.

W planie inwestycyjnym na 2017 r. UZ założyło podwyższenie taryfy na przewóz osób o 35% oraz na przewozy towarów o 25%. Podwyżka uwzględnia nie tylko wzrost kosztów w wyniku osłabienia kursu hrywny, inflacji, ale i rosnącego zapotrzebowania na przewozy kolejowe. Trzeba odnotować, że Koleje Ukraińskie przewiozły o 10% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, przy czym zestaw wagonów zmniejszył się o 15%.

Wojciech Balczun, prezes Ukrzaliznytsji zaproponował jednocześnie przeprowadzenie otwartej dyskusji o celowości zwiększenia taryfy na przewozy towarowe i pasażerskie. Zaprosił do rozmów przedstawicieli biznesu, Ministerstwa Infrastruktury, deputowanych, ekspertów i dziennikarzy. Spotkania mogłoby się odbyć w darnyckiej fabryce UZ, gdzie remontowane są wagony. – Byłaby to okazja, aby upewnić się, na co wydajemy dziś pieniądze Kolei Ukraińskich i na co powinny pójść środki pochodzące z podwyższenia taryf – napisał na swojej stronie na portalu Facebook.

Balczun zaznaczył, że strategiczne decyzje, jak opracowanie planu finansowego na rok 2017, powinno zapadać w przejrzysty sposób. Dodał, że zarząd Kolei Ukraińskich, zatwierdził plan po wnikliwej analizie sytuacji w przedsiębiorstwie.