Giełda ważna dla kolei, kolej ważna dla giełdy

Giełda ważna dla kolei, kolej ważna dla giełdy

02 lutego 2017 | Autor: Marcin Zieliński
PODZIEL SIĘ

Spółki kolejowe, wykonawcze, producenci taboru oraz przewoźnicy są ważnym elementem portfeli inwestycyjnych zarówno inwestorów prywatnych, jak i profesjonalistów zajmujących się tworzeniem efektywnych portfeli inwestycyjnych dla TFI lub OFE. Spółki te mogą być atrakcyjne również dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych traktujących sektor kolejowy jako uzupełnienie portfela polskich akcji – przekonuje analityk Marcin Zieliński.

Fot. PKP Cargo

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) jest wiele spółek, które możemy zakwalifikować jako kolejowe. Jest to jednak grupa niejednorodna. W grupie tej mamy: (i) spółki zajmujące się wykonawstwem infrastruktury np. Torpol, Trakcja, (ii) producentów taboru – Newag oraz (iii) przewoźników – PKP Cargo.

Warren Buffet najbardziej znany inwestor giełdowy na świecie, powtarza, że inwestuje w te spółki, których model biznesowy rozumie. Może zatem w odpowiedni sposób oszacować ryzyko danych akcji. Mam nadzieję, że krótkie artykuły na temat giełdy oraz obserwowanych przez nas spółek uzupełnią wiedzę Czytelników "Kuriera Kolejowego" oraz przyczynią się do wzrostu zainteresowania sektorem kolejowym od strony korporacyjnej.

Giełda wyprzedza gospodarkę

Inwestorzy kupują przyszłość. Jeśli kupują akcje spółek kolejowych to znaczy, że uważają, że akcje te będą droższe. A dlaczego mają być droższe? Przecież kursy akcji się wahają. Jednak jeśli spółki pokazują dobre wyniki w raportach okresowych i napływają pozytywne informacje z otoczenia spółek to inwestorzy domniemają, że wartość akcji będzie wyższa.

Jeśli Polskie Linie Kolejowe ogłoszą przetargi na roboty budowlane a przetarg taki zostanie wygrany przez spółkę, której akcje są notowane na GPW to należy spodziewać się wzrostu jej kursu. Zanim inwestycja zostanie zrealizowana. Dlaczego? Bo zyski wzrosną, wskaźniki oceny dla danej spółki będą lepsze a może nawet spółka podzieli się z akcjonariuszami zyskiem w postaci dywidendy. Tak realne zdarzenia w spółce przekładają się na wartość portfela dla akcjonariuszy.

Biorąc pod uwagę to zróżnicowanie stworzyliśmy zestawienie wybranych spółek kolejowych. Aby zobrazować zróżnicowanie zachowania tych spółek na giełdzie oraz pokazać potencjalną stopę zwrotu z inwestycji porównamy zachowanie się akcji wybranych spółek od 14 stycznia 2017. Będziemy śledzić te spółki przez następne 12 miesięcy i porównywać go z indeksami Wig-20, mWig-40 i sWig-80. Chcemy wykazać, że w porównaniu z szerokim rynkiem giełdowym spółki kolejowe mogą stanowić atrakcyjną alternatywę inwestycyjną.

Mamy nadzieję, że analiza portfela spółek wykaże jak ważne są inwestycje w modernizację polskich kolei dla gospodarki oraz dla spółek, których notowania będziemy analizować. Wszyscy intuicyjnie wiemy, że wzrost inwestycji w infrastrukturę kolejową pobudzi gospodarkę. Zobaczymy jak te inwestycje przełożą się na notowania akcji poszczególnych przedsiębiorstw.

14 stycznia 2017 r. kursy wybranych spółek wynosiły: Torpol SA –11,80 zł; Trakcja SA 14,57 zł; Newag SA 16,45 zł; ZUE SA 9,27 zł oraz PKP Cargo SA 50,99 zł. Wartości odpowiednich indeksów w punktach: WIG 20 – 2015,89, mWIG 40 – 4385,43, sWIG 80 14467,20

Dlaczego spółki kolejowe są atrakcyjne dla inwestorów giełdowych?

Znaczna część inwestorów uważa, że sektor kolejowy zapewnia długoterminowy wzrost wartości portfela oraz regularne dywidendy. Spółki kolejowe są bardzo często rekomendowane do portfeli inwestycyjnych przez domy maklerskie.

Rok 2016

Poniższy wykres pokazuje, że w 2016 najlepszą inwestycją w ramach sektora spółek kolejowych było kupno akcji Trakcja SA, które przez ostatnie 12 miesięcy wzrosły prawie o 22 proc. (zielona linia na wykresie). Spodziewamy się dalszego wzrostu wartości akcji tej spółki ze względu na bardzo dobre wyniki oraz atrakcyjną wycenę porównawczą w stosunku do innych spółek. Stopa zwrotu z inwestycji w akcje Trakcji przekroczyła stopę wzrostu indeksu WIG-20, co widać na wykresie. Warto też zwrócić uwagę na PKP Cargo, które było spółką obarczoną największym ryzykiem, i której akcjonariusze zanotowali znaczną stratę w swoich portfelach inwestycyjnych. Paradoksalnie akcjonariusze, którzy kupili akcje PKP Cargo w majowym dołku zarobili do 9 stycznia 2017 większą kwotę niż ci, którzy zainwestowali w akcje Trakcji rok temu. Można tę stopę zwrotu skomentować jako premia za ryzyko.

źródło: www.stooq.pl

Styczeń 2017 – początek obserwacji

Obserwując trendy na rynku wykonawstwa kolejowego oraz potencjalne zakupy taboru przez przewoźników możemy założyć, że dynamiczny rozwój wyspecjalizowanych spółek wykonawczych takich jak Torpol i Trakcja, oraz producenta taboru – Newag, może przełożyć się na wzrost notowań ich akcji na GPW. Zachęcamy do obserwowania akcji tych spółek, gdyż wartość ich akcji może wzrosnąć szybciej niż wartość indeksów WIG oraz WIG 20.

O ile w przypadku pierwszych dwóch spółek ich kondycja finansowa zależy od wdrożenia programu inwestycji infrastrukturalnych przez PKP PLK, to w przypadku spółki produkcyjnej liczymy na wzrost portfela zamówień od kolei samorządowych.

wskaźnik

Torpol SA

Trakcja

wartość kapitalizacji spółki

271 milionów złotych

728 milionów złotych

cena/ zysk

29

12,33

cena kapitał (wartość księgowa)

1,28

0,97

cena 1 akcji

11,80 złotych

14,17 złotych

stopa dywidendy

5,80%

2,40%


Spółka Newag SA na początku stycznia poinformowała o dostawach elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Małopolskich, wartość kontraktu to 301 milionów złotych. Spółka poinformowała także o zamówieniach złożonych przez województwo podkarpackie na dostawę dwóch dwuczłonowych zespołów trakcyjnych o łącznej wartości 26,8 miliona złotych.

wskaźnik

Newag SA

wartość kapitalizacji spółki

729 milionów

cena/ zysk

14,20

cena kapitał (wartość księgowa)

1,87

cena 1 akcji

16,19 złotych

stopa dywidendy

3,10%

Nasze analizy powinny być traktowane jako informacje, nie zaś rekomendacje ani wskazówki dotyczące inwestowania. Rekomendacje mogą być wydawane tylko przez banki prowadzące działalność maklerską oraz biura maklerskie działające w formie spółek.

Gospodarka na dobrym torze

Rok 2017 powinien być dobry dla inwestorów giełdowych. Polska gospodarka łapie oddech, wchodzi w fazę inflacyjnego ożywiania. Możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu cen towarów i będącego ich konsekwencją wzrostu ceny pieniądza, czyli stopy procentowej. Oznacza to dobre perspektywy dla największych spółek, których akcje tworzą indeks WIG 20, zwłaszcza dla sektora bankowego. Dlatego oprócz spółek kolejowych warto obserwować największe polskie banki: PKO, Pekao, mBank, BZWBK. Zachowanie się akcji banków stanowi, według części analityków, wskazanie kierunku, w którym podąży giełda. Najważniejsze agencje ratingowe utrzymały swoje ratingi dla Polski, zwracając uwagę na stabilność gospodarki. Jest to bardzo dobry prognostyk dla giełdy. Utrzymanie ratingów jest zwłaszcza istotne dla inwestorów zagranicznych, którzy generują większość obrotów na GPW, gdyż mogą oni zacząć kupować polskie akcje do swoich portfeli inwestycyjnych. Takie działanie może być potraktowane jako sygnał kupna dla całej giełdy, w tym dla spółek kolejowych.

Słowniczek obserwatora giełdy

Indeks giełdowy – jest wskaźnikiem pokazującym zachowanie akcji notowanych na giełdzie. Obserwując zmiany wartości indeksu można ocenić poziom zwrotu na rynku i określić kierunek ruchu cen bez analizowania cen akcji poszczególnych spółek. Najważniejszym indeksem na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych jest WIG-20, w ramach którego notowane są największe spółki, takie jak banki, firmy energetyczne, KGHM, LPP, Orange, Cyfrowy Polsat. Skład indeksu nie jest ustalony raz na zawsze, spółki o mniejszej płynności akcji i mniejszych obrotach na giełdzie mogą być zastąpione poprzez spółki, których akcje cyklicznie wykazują większe obroty.

Dywidenda – część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) spółki kapitałowej przeznaczona do podziału pomiędzy wspólników lub akcjonariuszy. W przypadku inwestycji w akcje spółek giełdowych stopę dywidendy można porównać z oprocentowaniem depozytów lub zyskiem z innych inwestycji np. w nieruchomości.

Stopa dywidendy – iloraz dywidendy przypadającej na jedną akcję i ceny rynkowej akcji. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym większy dochód z zainwestowanego kapitału uzyskuje akcjonariusz.

Marcin Zieliński, ekonomista, absolwent wydziału finansów i bankowości SGH w Warszawie, inwestor w akcje i udziały spółek publicznych i niepublicznych, uczestniczył w transakcjach fuzji i przejęć, w tym w zakupie banku BISE przez Grupę DnB NORD, doradzał zarządom spółek kolejowych przy ekspansji zagranicznej. Przez 15 lat pracował w renomowanych międzynarodowych instytucjach finansowych takich jak Raiffeisen Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank DnB NORD, był partnerem w domu inwestycyjnym Dąbrowski Finance (obecnie Michael Strom)