Lotos Kolej wśród najbardziej dynamicznych polskich firm

Lotos Kolej wśród najbardziej dynamicznych polskich firm

12 lutego 2017 | Źródło: Lotos Kolej
PODZIEL SIĘ

W lutowym wydaniu miesięcznika Forbes Polska, opublikowano listę Diamentów Forbesa 2017 – ranking najbardziej dynamicznych polskich firm. Zestawienie pokazuje olbrzymi sukces spółki Lotos Kolej, która zajęła trzecie miejsce w województwie pomorskim oraz 31. miejsce w kategorii ogólnej firm z przychodem ponad 250 mln zł. Lotos Kolej jest też najwyżej sklasyfikowaną firmą transportową w kraju.

Lotos Kolej wśród najbardziej dynamicznych polskich firm
Fot. Rafał Wilgusiak

– Zajęcie tak wysokiego miejsca w tym prestiżowym rankingu, to dla Lotos Kolej powód do dumy i dowód na to, jak jesteśmy postrzegani w środowisku biznesowym – powiedział Mirosław Łosiński, dyrektor ds. operacyjnych Lotos Kolej. – Tym bardziej cieszy nas to z tego względu, że kładziemy duży nacisk na zrównoważenie transportu kolejowego z drogowym, a co za tym idzie, stawiamy na ekologię i bezpieczeństwo w transporcie. Nie spoczywamy na laurach, tylko wciąż powiększamy naszą ofertę przewozową, aby w kolejnych latach poprawiać naszą pozycję na rynku – dodaje.

W zestawieniu największych podmiotów, Lotos Kolej, to w Diamentach Forbesa 2017 również najlepsza firma w rankingu, mająca swoją siedzibę w Gdańsku. Co ciekawe, w tym roku ujęto łącznie około 2,4 tysiąca przedsiębiorstw. To aż 25% więcej niż w ubiegłym roku.

Spośród firm z przychodami powyżej 250 mln zł, Lotos Kolej jest najwyżej sklasyfikowaną firmą transportową w kraju. Wysoka pozycja w rankingu Diamenty Forbesa 2017, zarejestrowanej w Gdańsku spółki jest wynikiem zwiększenia się wartości firmy na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Z rankingu wyeliminowano instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi czy handlowymi. Na liście Diamentów znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny roczny wzrost wartości.

Warto podkreślić, że analitycy Bisnode Polska wyceniali przedsiębiorstwa, stosując metodę szwajcarską. Łączy ona metodę majątkową oraz dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia z kolei wrażliwości na zmiany sezonowe lub koniunkturalne. Firmy, które dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski. Połączenie tych obu metod rekompensuje te ułomności.