Rusza modernizacja odcinka Sadowne – Czyżew

Rusza modernizacja odcinka Sadowne – Czyżew

13 czerwca 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Za ponad 641 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują kolejny odcinek linii Warszawa - Białystok. Przebudowane zostaną stacje Małkinia i Sadowne. Inwestycja obejmie 3 mosty, tory, sieć trakcyjną, perony i przejazdy kolejowo-drogowe między stacjami Sadowne i Czyżew. Efektem modernizacji będzie krótszy czas podróży i sprawne przewozy między stolicami Mazowsza i Podlasia. Zwiększy się konkurencyjność transportu kolejowego do nadbałtyckich krajów Unii Europejskiej.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dzisiaj, 13 czerwca 2017r. umowę na modernizację odcinka Sadowne - Czyżew na linii E75 Warszawa - Białystok, na międzynarodowej trasie kolejowej Rail Baltica. To aktualnie jedna z najważniejszych inwestycji na polskich torach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. 

- Dokładamy dziś kolejną cegiełkę do realizacji jednego z najważniejszych projektów  zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym - modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Białegostoku, która jest częścią transeuropejskiego korytarza Rail Baltica, łączącego Warszawę przez Kowno, Rygę, Tallin z Helsinkami. Zmodernizowaliśmy już odcinek Warszawa Rembertów – Sadowne, a kolejnym etapem, po przebudowie torów z Sadownego do Czyżewa, będzie przebudowa odcinka Czyżew – Białystok. Realizując tę inwestycję udowadniamy spójność Unii Europejskiej - powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Efektem prac PLK będzie skrócenie czasu podroży. Poprawi się komfort obsługi podróżnych. Pociągi pasażerskie zwiększą prędkość ze 120 km/h do 160 km/h.

- W pełni wykorzystujemy środki z programu CEF „Łącząc Europę”. Modernizacja odcinka Sadowne – Czyżew to tylko jedna z kilkunastu inwestycji zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym, która ma zapewnione finansowanie z programu CEF. Inwestycja jest szczególnie oczekiwana przez mieszkańców Wschodniej Polski. Za ponad 641 mln zł zwiększymy przepustowość linii i jakość podróżowania. Skorzystają nie tylko pasażerowie, ale poprawi się także transport towarów – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

W ramach prac na odcinku Sadowne - Czyżew zmodernizowane zostaną dwie stacje: Małkinia i Sadowne. W Małkini powstanie nowy wiadukt kolejowy i podziemne przejście dla pieszych. Na modernizowanym odcinku będzie 12 nowych peronów. Wszystkie będą wyposażone w nowe wiaty oraz system informacji dla podróżnych. Zostaną też dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

PLK zmodernizują około 70 km torów i 11 przejazdów kolejowo - drogowych. Przebudowane zostaną również 3 mosty, w tym wybudowany zostanie nowy most nad rzeką Bug i drugi tor na szlaku Prostyń Bug – Małkinia. W Małkini powstanie Lokalne Centrum Sterowania odpowiedzialne za sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Zmodernizowane przejazdy kolejowo – drogowe i nowoczesny system sterowania ruchem zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa podróży.

Prace na odcinku Sadowne – Czyżew będą prowadzone w latach 2017 – 2019 w ramach projektu pn.: „Prace na linii E 75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne”. Wartość podpisanej umowy to ponad 641 mln zł, z czego 467 mln zł to dofinansowanie ze środków Funduszu „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o.

Po zakończeniu wszystkich prac na linii z Warszawy do Białegostoku pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 160 km/h. Pozwoli to skrócić czas podróży pomiędzy stolicami województw mazowieckiego i podlaskiego z 2 h 26 min do poniżej 2 h. Wzrośnie także przepustowość linii, co umożliwi uruchomienie większej liczby połączeń.