Dobre tempo prac na linii Grodzisk Mazowiecki – Warszawa

Dobre tempo prac na linii Grodzisk Mazowiecki – Warszawa

18 grudnia 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z planem prowadzone są prace na podmiejskiej linii Grodzisk Mazowiecki – Warszawa. Montowane są fundamenty nowej sieci trakcyjnej. Trwa rozbiórka starych obiektów na przystankach i stacji Pruszków. We wrześniu przyszłego roku pasażerowie skorzystają z efektów modernizacji: wygodnych peronów, wyremontowanych  przejść podziemnych, nowego przystanku w Parzniewie i lepszych możliwości w komunikacji aglomeracyjnej.

Fot. PKP PLK

Na szlaku z Warszawy Włochy do Grodziska Mazowieckiego zdemontowano już większość torów i sieci trakcyjnych. Wykonawca wykonuje już ostatnie prace rozbiórkowe na starych peronach. Powoli wyłaniają się konstrukcje nowych obiektów w miejscowościach Brwinów, Milanówek i Piastów. Widać również zaawansowane prace przy nowym przystanku Parzniew oraz Warszawa Włochy, gdzie na ukończeniu są prace przy budowie ścianki peronowej i nasypu pod peron wyspowy. Z kolei prace przy budowie peronu jednokrawędziowego są na półmetku. Mocno zaawansowany jest także montaż fundamentów sieci trakcyjnej.

Na większości modernizowanego odcinka wykonawca przygotował już teren pod układanie nowych torów. Na plac budowy wykonawca zwiózł już ponad 65 km szyn, ponad 35 tys. sztuk podkładów i 50 tys. ton kruszywa. Do robót wykorzystywany jest ciężki sprzęt. Działają 24 koparki, 4 dźwigi, 23 betoniarki i ponad 30 samochodów ciężarowych.

Efektem modernizacji 22-kilometrowej linii Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki będzie lepsza oferta podróży. Pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w Parzniewie. Poprawi się niezawodność przejazdu, będzie mogła zwiększyć się liczba pociągów. Wszystkie perony i przejścia podziemne zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Prędkość składów pasażerskich zostanie podwyższona z 90 km/h do 120 km/h. Komunikację w Pruszkowie poprawi nowy tunel drogowy. Zmodernizowana infrastruktura zapewni wysoki komfort podróży przez następnych kilkadziesiąt lat. We wrześniu przyszłego roku PLK planują przywrócenie ruchu pociągów między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim. 

Koszt całej inwestycji na linii Grodzisk Mazowiecki – Warszawa wynosi 285 milionów złotych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koniec komunikacji zastępczej do Wisły Koniec komunikacji zastępczej do Wisły
Następny artykuł Śmiertelny wypadek na torach w Szklarskiej Porębie Śmiertelny wypadek na torach w Szklarskiej Porębie