"Satyrykon" ruszył z Legnicy do Wrocławia

"Satyrykon" ruszył z Legnicy do Wrocławia

18 czerwca 2018 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

W piątek (15 czerwca) o godz. 11.26 z dworca w Legnicy oficjalnie ruszył pociąg o nazwie "Satyrykon"! To dzieło wspólnej pracy Legnickiego Centrum Kultury oraz Kolei Dolnośląskich S.A.

Fot. Koleje Dolnośląskie

Zanim jednak specjalny pojazd o kultowej nazwie odjechał z legnickiego dworca, został uroczyście odprawiony przez licznie zgromadzone na peronie grono przybyłych osób. O godz. 11.10 na trzecim peronie dworca w Legnicy oficjalnie zostało podpisane porozumienie między Legnickim Centrum Kultury oraz Kolejami Dolnośląskimi S.A. Najnowszym dziełem pozytywnej współpracy obu instytucji będzie od tej pory pociąg o kultowej nazwie "Satyrykon" relacji Legnica-Wrocław/Wrocław - Legnica.  Na specjalnej konferencji zarząd firmy reprezentowali obaj wiceprezesi Kolei Dolnośląskich S.A. Piotr Malepszak, który oficjalnie podpisał porozumienie wraz z Grzegorzem Szczepaniakiem, dyrektorem Legnickiego Centrum Kultury oraz Cezary Pacamaj. Całe wydarzenie uświetniła głośnym występem młodzieżowa orkiestra dęta.

Kiedy lśniący się "Satyrykon" wraz z pierwszymi pasażerami odjechał, goście obecni na peronie udali się na Stację Kultura legnickiego dworca. W galerii, którą zawsze warto odwiedzić, tym razem znalazły się najlepsze rysunki w 40-letniej historii Satyrykonu. Oficjalne uruchomienie pociągu o tej samej nazwie akurat w dniu 15 czerwca również nie odbyło się przez przypadek. Przypadło właśnie na ten dzień, ponieważ w Legnicy rozpoczęła się również 41. edycja Satyrykonu - jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń dla artystów rysowników, karykaturzystów, plakacistów, fotografików. Inauguracja pociągu miała być natomiast niespodzianką dla pasażerów. W pociągu będzie można znaleźć m.in. informacje o tegorocznej części festiwalowej Satyrykonu oraz o nadchodzących wystawach prezentowanych w Galerii Satyrykon.

Ponadto pasażerowie jadący "Satyrykonem" z Wrocławia do Legnicy w dniu jego inauguracji mogli liczyć na specjalną pamiątkę z podróży, czyli własną karykaturę lub portret, narysowany przez obecnych w pociągu artystów.