Problem dużej wagi. Wzmożone kontrole w Bydgoszczy

Problem dużej wagi. Wzmożone kontrole w Bydgoszczy

19 marca 2019 | Autor: PiK | Źródło: GITD
PODZIEL SIĘ

32 skontrolowane pojazdy i tylko jeden z prawidłową wagą. Wystarczyło pięć godzin, aby z ruchu wyeliminować ponad 30 pojazdów stanowiących zagrożenie. W Bydgoszczy inspektorzy ITD prowadzili dziś akcję ważenia samochodów dostawczych i busów.

Fot. GITD

Inspektorzy ITD z Bydgoszczy przeprowadzili kontrole w specjalnie wyznaczonych na terenie miasta trzech punktach. Do działań wykorzystano najnowocześniejsze systemy preselekcji wagowej. Do południa we wtorek (19 marca) skontrolowano 32 pojazdy. Tylko w jednym przypadku nie było zastrzeżeń, pozostałe samochody były przeciążone. Rekordzista ważył aż 6,8 t. przy dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t.

W 31 przypadkach inspektorzy nałożyli mandaty karne i wydali zakazy dalszej jazdy, do czasu usunięcia nadmiaru towaru z przeciążonych pojazdów. W niektórych samochodach nadwyżka ładunku była tak duża, że konieczne było podstawienie dwóch lub nawet trzech dodatkowych pojazdów, na które przeładowywano towar.

Przedsiębiorcy, którzy przewożą zbyt ciężki ładunek chcą ominąć przepisy. Pojazd o wadze powyżej 3,5 t. musi spełnić znacznie więcej wymagań niż lżejszy transport. Ujawnianie nieprawidłowości w trakcie kontroli ITD to dbałość o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. Wydany przez inspektora zakaz dalszej jazdy przeładowanym pojazdem wpływa również na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ciężarówki czy busy, które ważą za dużo, stanowią poważne zagrożenie na drodze. W przypadku konieczności gwałtownego hamowania pojazd nie zachowa się w sposób właściwy, a droga hamowania będzie wydłużona. Nadmiar ładunku nie pozostaje też bez wpływu na stan techniczny pojazdu. W przeładowanym pojeździe następuje szybsze zużycie układu jezdnego, hamulcowego i zawieszenia. Zbyt ciężki transport niszczy także drogi.

ITD  stale prowadzi akcje, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w transporcie drogowym i zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Dlatego działania, których celem jest ograniczenie ruchu przeładowanych pojazdów będą kontynuowane na terenie całej Polski.