Port Koper: Niższe opłaty portowe w czasach epidemii

Port Koper: Niższe opłaty portowe w czasach epidemii

18 kwietnia 2020 | Źródło: Port Koper
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Infrastruktury Słowenii przyjęło tymczasowe obniżenie opłat portowych.

Fot. Port Koper

Ministerstwo Infrastruktury Słowenii z inicjatywy Luki Koper i Słoweńskiego Stowarzyszenia Agentów Statków i Frachtów przyjęło tymczasowe obniżenie opłat portowych. Ogłosił to  podczas wczorajszej ( 17.04.br. ) wizyty w Porcie Koper minister Jernej Vrtovec - „Port w Koper jest naszym oknem na świat. Jest to ważne nie tylko dla Słowenii, ale także dla innych krajów w głębi lądu. Dlatego właśnie podpisałem dziś tymczasową ulgę w opłatach portowych ", powiedział minister.

Opłaty portowe zostaną zmniejszone o połowę w przypadku statków towarowych do końca września 2020 r. i będą zwolnione w przypadku statków pasażerskich. Przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjmują to działanie Ministerstwa Infrastruktury ze względu na konkurencyjność portu w Koper w czasie, gdy wszystkie firmy logistyczne stoją w obliczu skutków pandemii wirusa Corona.

Przy okazji wizyty w Porcie Koper zarząd Luki Koper przedstawił Ministrowi informacje na temat bieżących i przyszłych projektów infrastrukturalnych w porcie. Delegacja ministerialna dokonała przeglądu, między innymi, budowy nowego magazynu, prawie ukończonego miejsca do cumowania ro-ro w trzecim basenie oraz obszaru przyszłej rozbudowy pierwszego pirsu. W związku z tym właśnie wybrano wykonawcę budowy 100-metrowego przedłużenia operacyjnego brzegu, który wraz z powierzchniami magazynowymi wart jest 45,6 mln EUR.

„To najważniejsza inwestycja firmy Luka Koper, która odpowie na potrzeby armatorów kontenerowych. Dzięki tej inwestycji zamierzamy zachować prymat jako największy terminal kontenerowy na Adriatyku ”, deklaruje prezes zarządu Luka Koper Dimitrij Zadel.

Przedstawiciele Ministerstwa i Luka Koper zgodzili się, że dla dalszego rozwoju Portu Koper konieczne jest zbudowanie drugiego toru między Koper a zapleczem, ponieważ aż 60 procent ładunku przybywającego lub wychodzącego z portu przewożone jest koleją . Projekt ma zostać ukończony w 2025 r.