Strajki ograniczyły ilość ładunków w Porcie Helsinki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Strajki ograniczyły ilość ładunków w Porcie Helsinki w pierwszym kwartale 2024 roku.

16 kwietnia 2024 | Źródło: Port Helsinki
PODZIEL SIĘ

Strajki polityczne niemal wstrzymały ruch kontenerowy w porcie w Helsinkach na cztery tygodnie, co skłoniło operatorów przemysłowych i handlowców do korzystania z ciężarówek do transportu towarów. W porcie Helsinki spowodowało to wyciszenie portu Vuosaari i wzrost natężenia ruchu, w szczególności w porcie zachodnim. Strajki nie wpłynęły na ruch pasażerski, a liczba pasażerów nieznacznie wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku.

 

Strajki ograniczyły ilość ładunków w Porcie Helsinki w pierwszym kwartale 2024 roku.
Fot. Port Helsinki

 

Od stycznia do marca przez port w Helsinkach przetransportowano łącznie 3,2 miliona ton towarów (spadek o 8,9% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku). Z tej ilości 1,5 miliona ton (-9,5%) stanowił import, a 1,7 miliona ton (-9,3%) eksport.

Jednostkowy ruch towarowy* wyniósł 2,8 mln ton (-4,0%). Większość ładunków transportowanych przez port w Helsinkach to ładunki zjednostkowane pochodzące z fińskiego handlu zagranicznego, tj. ładunki przewożone w kontenerach, ciężarówkach i przyczepach.

"Początek roku był pozytywny pod względem ruchu towarowego, ale strajki polityczne w lutym i marcu mocno uderzyły w transport ładunków przez port w Helsinkach. Transport ciężarówek odbywał się płynnie, ale wszystkie inne rodzaje ruchu towarowego prawie się zatrzymały. Niektóre przewozy związane z bezpieczeństwem dostaw zostały jednak wyłączone ze strajków" - mówi dyrektor generalny portu w Helsinkach Ville Haapasaari.

Liczba pasażerów wzrosła umiarkowanie

Od stycznia do marca w regularnym ruchu pasażerskim podróżowało łącznie 1,7 mln pasażerów, czyli o 4,7% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Jak zwykle najbardziej ruchliwa była trasa między Hel7sinkami a Tallinem. Na trasie tej podróżowało łącznie 1,4 miliona pasażerów (+5,5%).

"MS Cinderella powracający jako drugi statek na trasie Viking Line Sztokholm to pozytywna rzecz, dająca zachęcające sygnały na nadchodzący rok w ruchu pasażerskim" - ocenia Haapasaari.

 

Źródło: Port Helsinki