W sierpniu kolei przewiozła 18,8 mln ton towarów - 3% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

W sierpniu kolei przewiozła 18,8 mln ton towarów - 3% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

29 września 2020 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

W sierpniu masa przewiezionych towarów wyniosła 18,8 mln ton, praca przewozowa 4,5 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna 6,6 mln pociągokilometrów. Wartości te są odpowiednio niższe o 3%, 2,2% oraz 1,7% w porównaniu do sierpnia 2019 r. Są to najmniejsze spadki podstawowych parametrów od początku 2020 r.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

- Rynek przewozów towarowych, w porównaniu z przewozami pasażerskimi, okazał się znacznie bardziej odporny na zmiany wynikające z epidemii koronawirusa. Widoczne jest to także w sierpniu. Na przykład największy przewoźnik towarowy osiągnął w tym miesiącu najlepszy wynik od początku roku. Warto zauważyć, że pomimo spadków wskaźników gospodarczych jak PKB czy przychodów sektora usług konsumenckich w przypadku kolei bardzo wysokie wartości osiągnęły przewozy intermodalne. Nie zmienia to potrzeby podejmowania przez przewoźników działań, których celem jest minimalizacja strat związanych z COVID-19 - komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Od początku roku do końca sierpnia przewozy towarowe wyniosły 142 mln ton, 33,2 mld tonokilometrów oraz 49,3 mln pociągokilometrów. Wartości te oznaczają spadki odpowiednio o 9,8%, 11,6% oraz 10,4%. Średnia odległość przewozów za okres styczeń – sierpień wyniosła 233 km - o 2% mniej niż przed rokiem.