Alstom zaprezentował metro przyszłości dla Grand Paris Express

Alstom zaprezentował metro przyszłości dla Grand Paris Express

09 października 2020 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Na trasę linii 15, 16 i 17 metra Grand Paris Express wyjadą najnowocześniejsze, bezzałogowe, automatyczne pociągi metra, których projekt powstał w oparciu o rozwiązania zastosowane w modelach Alstom Metropolis.

Projekt pociągu Alstom dla metra Grand Paris Express Fot. Alstom

W Fabrique du Métro Société du Grand Paris odbyła się uroczysta prezentacja pociągów metra zaprojektowanych przez Alstom dla Île-de-France Mobilités. Od teraz zwiedzający wystawę mogą sprawdzić jak będą wyglądać pociągi do obsługi linii 15,16 i 17 metra Grand Paris Express.

Od chwili podpisania kontraktu na tabor minęły dwa lata. Jesteśmy dumni mogąc zaprezentować wraz z naszymi partnerami – Île-de-France Mobilités i Société du Grand Paris – projekt przyszłego pociągu metra. Etap ten jest zwieńczeniem dwóch lat naszych prac inżynierskich. Zaprojektowaliśmy, a teraz wyprodukujemy najnowocześniejsze, oparte na najnowszych technologiach metro, które będzie zapewniało nie tylko wysoką wydajność przejazdów, ale także wyniesie komfort pasażerów na zupełnie nowy poziom - powiedział Henri Poupart-Lafarge, prezes i dyrektor generalny Alstom.

Prezentacja metra Alstom w Fabrique du Métro Société du Grand Paris

Na trasę linii 15, 16 i 17 metra Grand Paris Expres wyjadą najnowocześniejsze, bezzałogowe, automatyczne pociągi metra, których projekt powstał w oparciu o rozwiązania zastosowane w modelach Alstom Metropolis, tak aby zagwarantować najwyższy poziom dostępności, niezawodności i bezpieczeństwa oczekiwanego przez pasażerów. Dzięki wagonom o szerokości 2,8 m każdy skład metra będzie w stanie przewieźć około 500 osób (w wariancie 3-wagonowym) lub około 1000 osób w wersji 6-wagonowej. Prędkość operacyjna pociągów będzie wynosić od 55 do 65 km/h, a prędkość maksymalna – do 110 km/h. Niewymagający obsługi tryb automatyczny zapewni komfort jazdy – za przyspieszanie i hamowanie pociągu odpowiadają zautomatyzowane systemy jazdy połączone ze skutecznym systemem zawieszenia.

Projekt jest efektem współpracy Île-de-France Mobilités, Société du Grand Paris, głównego wykonawcy Systra i agencji projektowej RCP Design Global z Alstom Design&Styling, które stworzyło projekt wnętrza uwzględniający oczekiwania pasażerów odnośnie szybkiej i komfortowej podróży. Układ wnętrza został zaprojektowany tak, aby wagony były zarówno pojemne, jak i wygodne.

Pociąg Alstom zaprojektowany do obsługi metra Grand Paris Express.

Pasażerowie docenią swobodę poruszania się po otwartej przestrzeni pociągu, a dostępność różnorodnych uchwytów ułatwi im przemieszczania się po wnętrzu wagonu. Na czole pociągu utworzono specjalną strefę komfortu, w której zapewniono pasażerom panoramiczny widok, dzięki szerokiej przedniej szybie i siedzeniom umiejscowionym po obu stronach wagonu. Komfortowe siedzenia zostały wyposażone w wysokie oparcia i oddzielające podłokietniki, między nimi przewidziano dużą przestrzeń na nogi. Siedzenia zostały zamontowane w układzie poprzecznym (siedziska pojedyncze i pary siedzisk naprzeciwko siebie), jak również w układzie wzdłużnym (w stylu ławek) aby zwiększyć poczucie swobody i przestrzeni. Wygodniejsze stanie się także podróżowanie na stojąco - dzięki zastosowaniu podpór mięśni kulszowo-goleniowych z tyłu foteli i w strefach mieszanych, ergonomicznych uchwytów oraz możliwości zastosowania ciągów komunikacyjnych jako dodatkowej przestrzeni podróży. W każdym pociągu znalazły się dwie strefy dla osób na wózkach inwalidzkich, przewidziano również miejsca dla pasażerów z dziećmi w wózkach oraz dla osób podróżujących z dużym bagażem. Wydzielono również dużą liczbę miejsc uprzywilejowanych, które można rozpoznać po ich charakterystycznym kolorze. W każdym wagonie przewidziano także wygodne przestrzenie do użytku mieszanego.

Pociąg Alstom zaprojektowany do obsługi metra Grand Paris Express

Podróż zdecydowanie umilą atrakcyjne wnętrza, w których zastosowano wyraziste kształty i użyto jasnych kolorów oraz zainstalowano oświetlenie jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Inteligentny system zmienia natężenie oświetlenia w zależności od pory dnia, dostosowując się do biorytmu pasażerów, co wpływa korzystnie na ich samopoczucie. Dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów, wejście do pociągu jest dodatkowo oświetlone jednocześnie od strony peronu i na progu wagonów. Dodatkowo, poczucie bezpieczeństwa zwiększa oświetlenie wolnych przestrzeni, w tym miejsc pod siedzeniami. Stały dostęp do informacji zapewniają pasażerom ekrany umieszczone w jednej linii wzdłuż całego pociągu. Dostępne są również gniazda USB, w których pasażerowi mogą naładować telefon lub inny sprzęt elektroniczny. Każdy wagon jest ponadto wyposażony w wydajne systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, które zapewnią wewnątrz idealną temperaturę - o każdej porze roku.

Szczególną uwagę zwrócono także na optymalizację utrzymania nowego metra, co pozwoli na znaczną redukcję kosztów przez cały okres jego użytkowania. Pokładowy system diagnostyczny będzie przekazywał informacje o stanie technicznym wyposażenia pociągu i zapewni personelowi zajmującemu się konserwacją pełny wgląd w stan taboru, ułatwiając tym samym planowanie napraw.  

Dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań, nowe pociągi są bardziej przyjazne dla środowiska. Zmniejszyć zużycie energii elektrycznej pomogą m.in. oświetlenie LED, w pełni elektryczny hamulec zasadniczy i system odzyskiwania energii wytwarzanej podczas hamowania. Zastosowanie elektrycznych układów hamowania ograniczy także emisję cząstek stałych z układu hamulcowego. Co ważne, tabor będzie w ponad 98% nadawał się do recyklingu.