Już wkrótce może zostać podpisana umowa na dostawę lokomotyw elektrycznych Alstom dla Ukrzaliznyci

Już wkrótce może zostać podpisana umowa na dostawę lokomotyw elektrycznych Alstom dla Ukrzaliznyci

28 października 2020 | Źródło: https://cfts.org.ua
PODZIEL SIĘ

27 października w Kijowie odbyły się negocjacje między dyrektorem generalnym francuskiej korporacji Alstom Henri Poupard-Lafarge a ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Arsenem Avakovem, który stoi na czele mieszanej ukraińsko-francuskiej komisji ds. współpracy gospodarczej. Podczas rozmów omówiono perspektywy realizacji projektu dostaw lokomotyw elektrycznych Alstom na Ukrainę, z częściową lokalizacją ich produkcji i utrzymania na Ukrainie.W negocjacjach uczestniczyli także Ambasador Francji na Ukrainie Etienne de Ponsen oraz prezes zarządu Ukrzaliznyci SA Władimir Żhmak.

Fot. https://cfts.org.ua

Pod koniec listopada 2020 r. zaplanowane jest posiedzenie Mieszanej Komisji Międzyrządowej, na którym kwestia ta będzie rozpatrywana. Model finansowy projektu zakłada zaangażowanie środków kredytowych z francuskiego Skarbu Państwa i pozyskanie z innych źródeł.

Na tym etapie jesteśmy zainteresowani pozyskaniem 50 lokomotyw elektrycznych dwusystemowych, zdolnych do prowadzenia składów załadowanych od 5500 do 6000 tonami ładunku. Potrzebujemy tych lokomotyw z wieloletnim programem utrzymania i lokalizacji produkcji na Ukrainie. W drugim etapie jesteśmy zainteresowani pozyskaniem lokomotyw jednosystemowych - powiedział podczas negocjacji Vladimir Żhmak, szef Ukrzaliznyci..

Odnosząc się do lokalizacji produkcji na Ukrainie, dyrektor generalny Alstom powiedział - „Działamy na rynku od wielu lat i możemy sprostać potrzebom Ukrzaliznyci. Alstom ma doświadczenie na rynkach z lokalnymi zakładami produkcyjnymi i usługowymi. To wzmacnia naszą współpracę i tworzy nowe miejsca pracy. W szczególności w ten sposób pracujemy w Kazachstanie i RPA ”.

Trzeba zauważyć, że w czerwcu 2018 roku francuska firma ogłosiła, że ​​opracowuje projekt produkcji lokomotyw elektrycznych dla Ukrainy. Następnie odbyły się kolejne spotkania i negocjacje pomiędzy przedstawicielami firmy z MIU i UZ. Główną problematyczną kwestią było finansowanie zamówień. W kwietniu poinformowano, że Francja jest gotowa do sfinansowania projektu dostawy lokomotyw Alstom na Ukrainę.

Pod koniec kwietnia br. Ukrzaliznyca rozpoczęła proces wyboru producenta do odnowienia floty lokomotyw elektrycznych. Zgodnie z zaproszeniem do udziału w konkursie Ukrzaliznyca wskazała na potrzebę zakupu 135 lokomotyw elektrycznych AC, 50 lokomotyw elektrycznych DC, 20 lokomotyw dwusystemowych AC / DC (25kV / 3kV). W sumie - 205 lokomotyw elektrycznych.