Siemens Mobility podpisał memorandum w sprawie pierwszego w Egipcie systemu kolei dużych prędkości.

Siemens Mobility podpisał memorandum w sprawie pierwszego w Egipcie systemu kolei dużych prędkości.

15 stycznia 2021 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

National Authority for Tunnels, organ rządowy podlegający Ministerstwu Transportu Egiptu, oraz Siemens Mobility wraz z lokalnymi firmami Orascom Construction S.A.E. oraz The Arab Contractors (Osman Ahmed Osman & Co.) podpisały Memorandum of Understanding (MoU) mające na celu zaprojektowanie, zainstalowanie i uruchomienie pierwszego w Egipcie systemu szybkiego transportu kolejowego. Dodatkowo Siemens Mobility będzie świadczył usługi serwisowe. Umowa obejmuje system kolejowy z siecią 1000 km, z czego pierwsze zadanie to 460 km linii dużych prędkości. Wartość zamówienia tej pierwszej szybkiej linii wynosi około 3 mld $.

Fot. Siemens Mobility

Porozumienie zostało podpisane przez Essam Waly, przewodniczącego egipskiego Krajowego Urzędu ds. Tuneli, i Michaela Petera, dyrektora generalnego Siemens Mobility, na spotkaniu 14 stycznia 2021 r. w Kairze w obecności Jego Ekscelencji Premiera Mostafy Madbouly, Jego Ekscelencji Ministra Transportu Egiptu Kamela Al Wazira, a także CEO Siemensa Joe Kaesera i Wiceprezes Siemens Rolanda Buscha.

Umowa obejmuje system kolejowy z siecią około 1000 km (w pierwszej kolejności to projekt linii o długości 460 km, o wartości około 3 miliardów dolarów),  projekt pod klucz w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy obejmujący 15 lat usług Siemens Mobility, w tym dostawę szybkich i regionalnych pociągów, lokomotyw, budowę infrastruktury kolejowej, integrację systemów i inne usługi

„Cieszymy się, że Ministerstwo Transportu chce nam zaufać w realizacji tego ważnego projektu. Nasze cyfrowe przywództwo i kompleksowe usługi pod klucz zapewnią zintegrowany i najnowocześniejszy system kolei dużych prędkości, który zapewni impuls technologiczny w kraju i stworzy lokalne miejsca pracy. System znacznie poprawi wrażenia pasażerów i skróci czas podróży milionów Egipcjan ”- powiedział Michael Peter, dyrektor generalny Siemens Mobility.

Pierwsza szybka linia o długości 460 km połączy rozwijające się miasta El-Alamein nad Morzem Śródziemnym z Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym, jednocześnie przechodząc przez Nową Stolicę Administracyjną*. Linia będzie również wykorzystywana przez transport towarowy, co dodatkowo wpłynie na rozwój gospodarczy regionu.

Siemens Mobility jest światowym liderem w operacjach kolei dużych prędkości i jedną z wiodących firm na egipskim rynku mobilności od lat 60. Firma posiada również bogate doświadczenie w realizacji projektów kolei dużych prędkości w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki.

 

* W 2015 roku rząd Egiptu stwierdził, że Kair jest już zbyt przeludniony, zanieczyszczony, zbyt tłoczny i hałaśliwy, aby mogła tam sprawnie funkcjonować administracja państwowa. i ogłosił, że na wschód od Kairu zostanie zbudowane nowe miasto – stolica administracyjna kraju.