Kolejne tramwaje czeskiej Škody trafią do niemieckiej Brandenburgii.

Kolejne tramwaje czeskiej Škody trafią do niemieckiej Brandenburgii.

21 lutego 2021 | Źródło: Škoda Transportation
PODZIEL SIĘ

Grupa Škoda Transportation będzie dostawcą nowych tramwajów niskopodłogowych do niemieckiej Brandenburgii. Tramwaje zamówiły wspólnie miasta Frankfurt nad Odrą, Brandenburga nad Hawelą i Cottbus. Tradycyjna czeska marka wygrała ogólnoeuropejski przetarg, który był wyjątkowy, ponieważ został ogłoszony wspólnie przez trzy firmy transportowe obsługujące te miasta. Škoda dostarczy łącznie 24 pojazdy z opcją na kolejnych 21. Łączna wartość kontraktu sięga prawie 3 miliardów koron.

Tramwaj ForCity Plus dla Frankfurtu nad Odrą. Wizualizacja Škoda Transportation

Dla grupy Škoda Transportation oznacza to kolejny sukces w Brandenburgii, gdzie tramwaje niskopodłogowe kursują już w Schöneiche-Rüdersdorf. Ponadto w Saksonii-Anhalt (Chemnitz) jeździ 14 tramwajów Škoda ForCity Classic, a umowy na tramwaje niskopodłogowe ForCity Smart dla Mannheim, Heidelbergu, Ludwigshafen i Bonn są obecnie w trakcie realizacji.

„Uważamy, że rynek zachodnioeuropejski, na czele z Niemcami, jest rynkiem bardzo ważnym w dłuższej perspektywie i strategia skoncentrowania się na tych rynkach okazuje się słuszna. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wieloletniego i regularnego sukcesu naszych tramwajów na rynku niemieckim. Dzięki temu zamówieniu otworzyliśmy drugą setkę zamówionych nowoczesnych i wygodnych tramwajów z zakładów Škoda, które będą oferować ekologiczny transport w dziewięciu niemieckich miastach ”- opisuje sukces Petr Brzezina, Prezes Zarządu i Prezes Grupy Transportowej Škoda.

Tramwaj ForCity Plus dla Brandenburga. Wizualizacja Škoda Transportation

Nowe pojazdy Škoda ForCity Plus zastąpią tramwaje wysokopodłogowe, których żywotność w wymienionych miastach dobiega końca. Pojazdy będą dostarczane w dwóch szerokościach, ponieważ obok wspólnych oczekiwań i warunków istnieje również szereg indywidualnych wymagań poszczególnych miast. Trzynaście z 24 zamówionych pojazdów pojedzie do Frankfurtu, cztery plus osiem więcej z opcji do Brandenburga, a pozostałe siedem plus trzynaście z opcji zostanie dostarczonych do Cottbus.

Dzięki nowym tramwajom wzrośnie atrakcyjność komunikacji miejskiej we wszystkich trzech miastach. Tramwaje Škoda ForCity Plus będą niskopodłogowe, łatwo dostępne dla osób o niepełnej sprawności ruchowej. Nowe pojazdy będą oferować wszystkie elementy zapewniające komfort, klimatyzację, łatwość wsiadania, wielofunkcyjne przestrzenie dla wózków dziecięcych, rowerów itp. Oczywiście ważne są również aspekty ekologiczne i ekonomiczne., gdyż także pod tym względem oferta Grupy Škoda spełnia oczekiwania Brandenburgii.

Tramwaj ForCity Plus dla Cottbus. Wizualizacja Škoda Transportation

Tramwaje Škoda ForCity Plus to nowoczesne jednokierunkowe pojazdy trójdzielne, w 70% niskopodłogowe z dwoma skrętnymi i jednym nieobrotowym podwoziem. Na pasażerów czekają komfortowe, klimatyzowane, przestronne i pozbawione barier pojazdy, we wnętrzu których znajdują się wielofunkcyjne przestrzenie dla wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych czy rowerów. System informacyjny w nowych tramwajach będzie przejrzysty dzięki kilku ekranom i panelom. Na wyposażeniu samochodu znajdzie się również system kamer, zapewniający lepszą widoczność kierowcy i zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Producent jest przekonany, że przewoźnik doceni niskie koszty eksploatacji produktu z platformy Škoda ForCity Plus.