Chełm: powstanie klasa o profilu kolejowym. Porozumienie z LCHS i PKP PLK

Chełm: powstanie klasa o profilu kolejowym. Porozumienie z LCHS i PKP PLK

15 kwietnia 2021 | Źródło: Urząd Miasta Chełm
PODZIEL SIĘ

Utworzenie klasy o profilu technik transportu kolejowego w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych oraz współpraca w zakresie kształcenia uczniów, którzy docelowo mają zasilać kadrowo kolejowe instytucje - to główne założenia listów intencyjnych podpisanych przez Miasto Chełm i szkołę ze spółkami: PKP Linią Chełmską Szerokotorową oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Podpisanie listu intencyjnego. Fot. Urząd Miasta Chełm

Dwa listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie kształcenia uczniów podpisali przedstawiciele Miasta Chełm oraz spółek kolejowych: PKP PLK S.A. i PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.

Na mocy pierwszego z nich, podpisanego przez zarząd PKP PLK S.A. oraz Katarzynę Karamać, dyrektor chełmskiego Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, w placówce z początkiem września utworzona zostanie nowa klasa o profilu technik transportu kolejowego, której absolwenci docelowo mają zasilać kadrę przedsiębiorstw kolejowych. List intencyjny stanowi również podstawę do zawarcia umowy o współpracy, która uprawnia do wypłacania przez PKP PLK S.A. stypendiów dla uczniów.

- Jest to kolejna szkoła, z którą nawiązujemy porozumienie. List intencyjny otwiera drogę do zawarcia umowy o współpracy, a także - już na późniejszym etapie - zawarcia umów stypendialnych. Spółka PKP PLK S.A. funduje bowiem stypendia dla uczniów szkół, z którymi współpracuje. Jest to wsparcie w wysokości do 550 złotych miesięcznie - w zależności od rocznika i klasy. Pierwsze stypendium przyznawane jest w drugim roku nauki po spełnieniu warunków regulaminu stypendialnego - mówi Andrzej Matysiewicz dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie reprezentujący Spółkę PKP PLK S.A.

Katarzyna Karamać, dyrektor ZSEiT w Chełmie podpisuje list intencyjny. Fot. Urząd Miasta Chełm

 

Katarzyna Karamać, dyrektor ZSEiT w Chełmie, podkreśla, że dzięki utworzeniu klasy kolejowej szkoła rozszerzy swoją ofertę w zakresie kształcenia uczniów w dziedzinie transportu.

- Kształcimy uczniów w różnorodnych dziedzinach, również transportowych. Z powodzeniem realizujemy już kształcenie na kierunkach technik spedytor i technik logistyk. Mam nadzieję, że absolwenci kierunku technik transportu kolejowego już za pięć lat, po ukończeniu szkoły, zasilą szeregi kolei - mówi.

Uzupełnieniem porozumienia zawartego pomiędzy ZSEiT i PKP PLK S.A. jest list intencyjny podpisany przez Miasto Chełm i Spółkę PKP Linia Chełmska Szerokotorowa, która prowadzi przygotowania do rozpoczęcia działalności operacyjnej. Na jego mocy strony zobowiązują się do wsparcia w zakresie utworzenia przez ZSEiT klasy kształcącej młodzież w zawodzie kolejowym, natomiast Spółka do pomocy w realizacji praktyk dla uczniów i współpracy w zakresie prowadzenia lekcji przedmiotów zawodowych. List intencyjny to również wstęp do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Miastem a Spółką, która określi szczegółowe działania w zakresie pozyskania absolwentów ZSEiT przez LCHS.

- Absolwenci klasy o profilu kolejowym mogą stawać się wartościowymi pracownikami nie tylko przedsiębiorstw, z którymi zawiązujemy współpracę, ale również zaistnieć w całej branży kolejowej. To kolejny krok w poszerzeniu oferty ZSEiT i i zwiększenie szans oraz perspektyw dla naszej młodzieży - mówi Dorota Cieślik, II Zastępca Prezydenta Miasta Chełm, która podpisała list intencyjny ze strony samorządu.

Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu Spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa i PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.
Fot. Urząd Miasta Chełm

 

- Dzisiejsza kolej to już nie ta dziewiętnastowieczna. To kolej nowoczesna, która potrzebuje kadr wykształconych w zakresie nowych technologii. W ślad za tymi potrzebami następują zmiany organizacyjne. Powoływane są nowe jednostki, takie jak np. Linia Chełmska Szerokotorowa, która przygotowuje się do rozpoczęcia działalności operacyjnej. Chełmskie kolejnictwo jest więc w fazie dynamicznego rozwoju, a odpowiednio wykształcone kadry pozwolą na zasilenie właściwych komórek organizacyjnych i zaspokoją potrzeby związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa - dodaje Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu Spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa i PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.

Zawarcie porozumień to kolejny krok w stronę rozwoju sektora kolejowego w Chełmie. W maju 2019 roku Prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz Krzysztof Mamiński prezes PKP S.A. podpisali list intencyjny ws. powołania Spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Rok później Spółka została oficjalnie zarejestrowana przez sąd, a obecnie prowadzi działania przygotowawcze do rozpoczęcia działalności operacyjnej. Realizacja przedsięwzięcia to krok w stronę wykorzystania potencjału Chełma związanego z jego lokalizacją. Z powodzeniem może tu działać spółka dedykowana działaniom na rzecz rozwoju przewozu i przeładunku towarów po szerokotorowej linii kolejowej biegnącej z pobliskiej granicy z Ukrainą. Wzrost przewozów towarów, ich przeładunku oraz powstanie nowych usług logistycznych wpłynie na rozwój nie tylko miasta, ale i całego regionu.