VR Transpoint i Terrafame robią krok w kierunku ekologicznej przyszłości

VR Transpoint i Terrafame robią krok w kierunku ekologicznej przyszłości

04 maja 2021 | Źródło: VR Group
PODZIEL SIĘ

W przyszłości VR Transpoint (państwowy przewoźnik kolejowy w Finlandii) umożliwi efektywny, bezpieczny i przyjazny dla klimatu łańcuch logistyczny dla nowej fabryki chemikaliów do baterii Terrafame Oy. Dzięki nowej umowie o współpracy z Sotkamo do fińskich portów będzie przewozić każdego roku ponad 250 000 ton produktów chemicznych do akumulatorów koleją i drogą.

Fabryka Terrafame Oy w Sotkamo. Fot fi.wikipedia.org

Terrafame w przeszłości produkowało surowce dla przemysłu akumulatorowego, ale wraz z nową fabryką firma rozpocznie również samodzielną produkcję chemikaliów do akumulatorów. Przewiduje się, że liczba samochodów elektrycznych w tej dekadzie wzrośnie kilkakrotnie, przy jednoczesnym silnym wzroście zapotrzebowania na chemikalia stosowane w akumulatorach. Zakład w Sotkamo staje się jednym z największych na świecie zakładów produkujących siarczan niklu.

Optymalizacja rozmiarów ładunków transportowych zmniejsza emisje

Łańcuch logistyczny, który łączy transport drogowy i kolejowy, gwarantuje niezakłócone dostawy z Terrafame z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa przewożonego produktu. Koleją VR Transpoint co roku transportuje z zakładu około 170 000 ton chemikaliów stosowanych do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Przewozy obsługiwane są z wykorzystaniem maksymalnej mocy trakcyjnej lokomotyw tzw. przewozami całopociągowymi, w którym to przypadku cały skład jest zarezerwowany do wykorzystania przez  klienta. Udało się zwiększyć efektywność transportu poprzez zwiększenie rozmiaru jego ładunku, co zmniejszy emisje transportowe o około dziesięć procent. Chemikalia do baterii są pakowane w szczelne kontenery morskie i ładowane do pociągów w strefie przemysłowej Terrafame w Sotkamo. Stamtąd są transportowane jako nieprzerwane dostawy do portów. Przesyłki są ściśle monitorowane, a cały łańcuch dostaw jest doskonale identyfikowalny.