Alstom i Ministerstwo Handlu i Integracji Republiki Kazachstanu wyznaczają nowe obszary współpracy

Alstom i Ministerstwo Handlu i Integracji Republiki Kazachstanu wyznaczają nowe obszary współpracy

07 października 2021 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom oraz Ministerstwo Handlu i Integracji Republiki Kazachstanu podpisali memorandum o wzajemnej pomocy i współpracy, które dotyczy zwiększenia poziomu lokalizacji produkcji zaawansowanych technologicznie części zamiennych i komponentów. Porozumienie podpisali: Bakhyt Sultanov, Minister Handlu i Integracji oraz Andrew DeLeone, Prezes Alstom na Afrykę, Bliski Wschód i Azję Środkową. Ceremonia podpisania umowy odbyła się w Paryżu przy wsparciu Ambasady Kazachstanu we Francji.

Fot. Alstom

Współpracujące ze sobą zespoły będą pracować nad rozwojem lokalnych możliwości związanych z produkcją zaawansowanych technologicznie części i komponentów. Memorandum dotyczy również przejścia Kazachstanu na gospodarkę niskoemisyjną oraz potrzeby współpracy w celu stworzenia zrównoważonej infrastruktury mobilności w tym kraju.

Dziś podpisujemy memorandum z firmą Alstom, liderem nie tylko we Francji, ale na całym świecie. Uzgodniliśmy, że będziemy współpracować w zakresie promocji produktów zakładu Nur-Sultan w bliższej i dalszej zagranicy. Planujemy również kontynuować rozmowy na temat możliwości zwiększenia poziomu lokalizacji produkcji. Obecnie lokalizacja tego zakładu wynosi około 40%. Wskaźnik ten może być zwiększony dzięki kazachstańskim producentom wyrobów metalowych, plastikowych i elektrycznych. Dzięki temu, oczywiście, zmniejszą się koszty i wzrośnie konkurencyjność" - powiedział Bakhyt Sultanov, Minister Handlu i Integracji.

"Doceniamy partnerstwo zbudowane z Kazachstanem i dzisiejszy dzień jest świadectwem naszego zaangażowania w dalsze poszukiwanie możliwości przynoszących obopólne korzyści. Cieszymy się, że możemy rozwijać lokalne know-how i zwiększać potencjał eksportowy Kazachstanu. Alstom umożliwia dekarbonizację mobilności w całym łańcuchu wartości i cieszymy się, że możemy towarzyszyć naszym klientom w ich podróży ku przyszłości wolnej od emisji dwutlenku węgla" - mówi Andrew DeLeone, prezes Alstom w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej.

Alstom w Kazachstanie zatrudnia ponad 950 osób i posiada trzy magazyny, dwa zakłady i centrum naprawcze. Jeden zakład to EKZ w Nur-Sułtan zajmujący się produkcją i konserwacją lokomotyw elektrycznych oraz produkcją pokładowych transformatorów trakcyjnych, a drugi KEP w Ałmaty produkujący urządzenia do obsługi rozjazdów kolejowych. Alstom w znacznym stopniu przyczynia się do ożywienia przemysłu mobilności w Kazachstanie i rozwoju jego gospodarki.

 

Hala produkcyjna w zakładzie EKZ w Nur-Sułtan. Fot. Alstom

 

Od kwietnia 2020 roku EKZ w Nur-Sułtan zatrudnia ponad 650 osób i pracuje nad dostawą i utrzymaniem lokomotyw elektrycznych Prima zamówionych przez KTZ. 53 lokomotywy towarowe KZ8A i 20 lokomotyw pasażerskich KZ4AT są już eksploatowane komercyjnie na kazachstańskich liniach kolejowych.

Firma KEP powstała w 2012 roku i otrzymała kontrakt o wartości 90 milionów euro na dostawę 10 000 urządzeń do obsługi rozjazdów kolejowych dla KTZ. Obecnie KEP jest własnością 50/50 Alstom i SOP Trade.