DB w ramach programu modernizacji 2021 odnowiło ponad 1000 stacji kolejowych.

DB w ramach programu modernizacji 2021 odnowiło ponad 1000 stacji kolejowych.

02 stycznia 2022 | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

Jaśniej, bardziej ekologicznie, bardziej komfortowo. Ofensywa DB na rzecz atrakcyjnych dworców kolejowych 2021 zakończona została sukcesem - 120-milionowy program  rządu federalnego przyniósł efekty, pasażerowie są bardziej zadowoleni, około 900 zakładów rzemieślniczych znalazło zatrudnienie przy realizacji programu.

Stacja w Erkner. Fot. Deutsche Bahn

Deutsche Bahn (DB) wyremontowały w tym roku ponad 1000 dworców kolejowych. Dzięki rozpoczętemu w maju programowi modernizacji DB mogła zainwestować w dworce dodatkowe 120 mln euro. Fundusze pochodzą z Programu Stymulacji Gospodarczej rządu federalnego. W całych Niemczech z umów DB skorzystało około 900 regionalnych zakładów rzemieślniczych. Dzięki ponad 400 nowym ławkom, 100 dodatkowym wiatom chroniącym przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz około 110 000 litrów farby, dworce zyskały lepszy wygląd i większy komfort dla pasażerów i gości. Aby oszczędzać energię, DB zainstalowała na około 90 stacjach energooszczędne oświetlenie LED i wymieniła około 50 systemów grzewczych. Dzięki bardziej atrakcyjnym stacjom chcą przekonać jeszcze więcej osób do wyboru przyjaznej dla klimatu kolei jako środka transportu.

 

Odnowiony dworzec kolejowy w Celle. Fot. Deutsche Bahn

 

Ronald Pofalla, członek zarządu DB ds. infrastruktury: "Podróżni powinni nie tylko wsiadać i wysiadać na dworcu, ale także czuć się komfortowo. Od rozpoczęcia Programu Stymulacji Gospodarczej w maju remontowaliśmy średnio cztery stacje dziennie - to rekordowe tempo. Stacje te są teraz jaśniejsze, bardziej przyjazne, oferują lepszy komfort i lepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi - wiele małych ulepszeń, które robią wielką różnicę. Chcemy w ten sposób przyciągnąć więcej ludzi do kolei".

W ramach Programu Działań Natychmiastowych 2021 DB zainwestowała w małe, jak również średnie i duże stacje w całych Niemczech. Stacje zlokalizowane są zarówno w metropoliach, jak i na terenach wiejskich. Z usprawnień korzysta około 13,5 mln pasażerów. Z badań wynika, że pasażerowie czują się na odnowionych stacjach bardziej komfortowo.

 

Stacja kolejowa w Duelmen. Fot. Deutsche Bahn

 

Na przykład w Limburgii Południowej DB ozdobiła budynek dworca motywami kolejowymi oraz odnowiła i kolorystycznie urozmaiciła poczekalnie na peronach. Na stacji Donnersbergerbrücke w Monachium firma DB przeprojektowała schody, podłogi i sufity oraz położyła nowe płytki w nowoczesnym, czarno-białym stylu. W Dülmen przejście na peron otrzymało nowe okna i schody. Na dworcu głównym w Getyndze DB zakupiła nowe urządzenia do podnoszenia wózków inwalidzkich, wymieniła ławki i upiększyła powierzchnie ścian. Na stacji Bonn-Bad Godesberg firma DB wyremontowała dach łupkowy o powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Ponadto wymieniono 80 okien w budynku dworca. Artysta Steven Karlstedt ubarwił rampę i ściany stacji S-Bahn Marzahn w Berlinie jaskrawymi kolorami.