Partia 20 lokomotyw spalinowych CTA5B1 wyprodukowanych przez CRRC Qishuyan dotarła do Tajlandii

Partia 20 lokomotyw spalinowych CTA5B1 wyprodukowanych przez CRRC Qishuyan dotarła do Tajlandii

08 stycznia 2022 | Źródło: CRRC Corporation Ltd. /Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu 20 grudnia partia 20 lokomotyw spalinowych typu CDA5B1 wyprodukowana przez przedsiębiorstwo China Railway Qi Shuyan Company została załadowana w Changzhoui i wysłana do Szanghaju, skąd po przepłynięciu przez ocean po dwóch tygodniach, w pierwszych dniach stycznia 2022 roku dotarła do Tajlandii.  W sierpniu 2020 roku firma CRRC Qishuyan otrzymała zamówienie na 50 zestawów lokomotyw spalinowych CDA5B1 z napędem AC na metrowym rozstawie osi od Państwowych Kolei Tajlandii, co jest największym pojedynczym zamówieniem na kompletne lokomotywy w historii kolei tajlandzkich i kolejną ważną współpracą z przewoźnikiem, po udanym eksporcie 20 zestawów lokomotyw z CRRC Qishuyan do Tajlandii w 2014 roku.

Fot. CRRC Corporation Ltd.

CRRC Qishuyan podpisał umowę z Państwowymi Kolejami Tajlandii (SRT) na zaprojektowanie, wyprodukowanie i dostawę 50 lokomotyw spalinowych. Lokomotywa CDA5B1 eksportowana do Tajlandii to 16-tonowa lokomotywa spalinowa o rozstawie osi 1000 mm, mocy 2380 kW i prędkości maksymalnej 120 km na godzinę, napędzana prądem zmiennym. Lokomotywa ta będzie stopniowo zastępować istniejące lokomotywy w Tajlandii, których okres eksploatacji wynosi ponad 40 lat. Jest ona oparta na klasie 3 200 KM SDA3 napędzanej silnikiem Caterpillar C175-16 ACERT, której CRRC Qishuyan dostarczyło 20 do SRT w latach 2013-15.

 

Załadunek lokomotyw. Fot. CRRC Qishuyan
Uroczystość przekazania lokomotyw Państwowym Kolejom Tajwanu. Fot. CRRC Corporation Ltd.

 

Pierwsza partia 20 lokomotyw miała zostać dostarczona w ciągu 540 dni (18 miesięcy), a pozostałe 30 lokomotyw w ciągu 915 dni (30 miesięcy) od podpisania kontraktu. SRT przeznaczyła na realizację zamówienia budżet w wysokości 6,24 mld bahtów (179,6 mln USD).

 

Fot. CRRC Corporation Ltd.

Zamówienie to jest największym zamówieniem eksportowym, jakie CRRC Qishuyan zdobyła na rynkach zagranicznych. Jest to również kolejna doskonała praca firmy w pogłębianiu tajlandzkiego rynku w ramach inicjatywy "Pasa i Drogi". Ma to długoterminowe i dalekosiężne znaczenie dla otwarcia rynku kolejowego w Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie może również energicznie promować rozwój industrializacji w Tajlandii, stymulować lokalny rozwój gospodarczy, promować zatrudnienie ludności i odgrywać ważną rolę w stymulowaniu i promowaniu skoordynowanego rozwoju regionalnego.