Rosyjski producent taboru Transmashholding drugi rok z rzędu zdobywa nagrodę Good Design

Rosyjski producent taboru Transmashholding drugi rok z rzędu zdobywa nagrodę Good Design

11 stycznia 2022 | Źródło: Transmashholding / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Drugi rok z rzędu firma Transmashholding (TMH) zdobywa międzynarodową nagrodę Good Design w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i graficznego. W 2021 roku nagrodę otrzymała koncepcja konstrukcyjna czteroosiowej lokomotywy manewrowej z podwójnym napędem spalinowym - TEM23.

Fot. Transmashholding (TMH)

Od momentu złożenia wniosku koncepcja TEM23 przekształciła się w rzeczywisty produkt - jedną z dwóch lokomotyw TMH stworzonych w stylu Brand-DNA. Dla przypomnienia, sama koncepcja Brand-DNA również otrzymała rok wcześniej tę miarodajną nagrodę - Good Design 2020.

Projekt TEM23 został opracowany we współpracy z krajowym rosyjskim centrum wzornictwa przemysłowego i innowacji 2050.LAB. Jest to wydajna, ekonomiczna i inteligentna maszyna, która otwiera jednolitą platformę dla nowej generacji lokomotyw manewrowych TMH.

"TEM23 to przede wszystkim estetyka funkcjonalności" - podkreśla Ewgienij Masłow, główny projektant TMH. - Dzięki modułowej konstrukcji i rozwiązaniom platformowym, lokomotywa ta może być przekształcana dla różnych scenariuszy. Wyprzedzamy oczekiwania użytkowników - tworzymy wokół nich przejrzyste i efektywne środowisko, w którym wygodnie się pracuje. Te wartości są podstawą naszego DNA, dlatego przy projektowaniu TEM23 staraliśmy się podkreślić jakość, przemyślenie i "nieprzypadkowość" każdego detalu. Oto nowe oblicze rosyjskiej budowy maszyn. I osobiście bardzo mi się ta twarz podoba: jest otwarta i pewna siebie.

Good Design to prestiżowy światowy konkurs dla wzornictwa przemysłowego i graficznego, założony w 1950 roku. Jego gospodarzami są  Muzeum Architektury i Wzornictwa Ateneum w Chicago  (The Chicago Athenaeum) i Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Projektowania i Urbanistyki (European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies).

W 2021 roku organizatorzy rozpatrywali projekty wzornicze z ponad 55 krajów. Koncepcja TEM23 została uznana za jedną z najlepszych w kategorii Transport. Inni zwycięzcy w tej kategorii to Ferrari, Hyundai i Mitsubishi.

TEM23 jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie lokomotyw manewrowych na świecie. Zbudowana jest na zasadzie modułowej, co ułatwia serwis i skraca czas przestoju lokomotywy. Może pracować zarówno na dwóch jednostkach napędowych, jak i na jednej - oszczędza to paliwo na odcinkach o małym natężeniu ruchu. TEM23 może być wyposażony w system "Automechanist", który pozwala na zdalną obsługę lokomotywy. Dzięki bezobsługowemu wyposażeniu i asynchronicznemu napędowi TEM23 rzadziej przyjeżdża do serwisu na przeglądy - 2,4 razy mniej niż współczesne seryjne lokomotywy spalinowe.