Szybka Kolej Miejska w Warszawie zaprezentowała pierwsze dwa nowe pojazdy Impuls 2 (video)

Szybka Kolej Miejska w Warszawie zaprezentowała pierwsze dwa nowe pojazdy Impuls 2 (video)

12 stycznia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

21 nowoczesnych pociągów zasili park taborowy warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w 2022 roku. Dzięki zakupowi nowych składów możliwe będzie zwiększenie liczby połączeń, a także uruchomienie nowych linii. Pierwsze dwa, nowe pojazdy Impuls 2  zostały dzisiaj (12.01.2022) zaprezentowane w Warszawie. Teraz czeka je, przewidziana w umowie 600 kilometrowa jazda próbna po infrastrukturze kolejowej aglomeracji warszawskiej, po której poruszają się na codzień pociągi SKM Warszawa. Pozostałe pociągi z nowosądeckiego Newagu dotrą do Warszawy do końca listopada 2022 r.

Fot. Kurier Kolejowy

Dziesięć lat po rozpoczęciu służby w warszawskiej SKM przez pojazdy Impuls 1 - pierwszej generacji, do Warszawy przyjechały pierwsze dwa pojazdy Impuls 2 w ramach umowy podpisanej z nowosądeckim producentem 7 kwietnia 2020r., ale już drugiej generacji.

Pierwszy z pociągów jest w odmiennej o barw SKM Warszawa malaturze,
raz z uwagi na wyprodukowanie w roku 2021 - Europejskim Roku Kolei,
dwa w związku z tym, że jest to dwusetny Impuls powstały w zakładach nowosądeckiego producenta.
Fot. Kurier Kolejowy

 

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne w barwach Szybkiej Kolei Miejskiej zostały wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspot Wi-Fi, ładowarki USB oraz ratujące życie defibrylatory AED. Każdy z pojazdów jest klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Kurier Kolejowy uczestniczył w dzisiejszej prezentacji nowych pojazdów i korzystając z okazji rozmawiał z  Alanem Beroud, prezesem zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej i Józefem Michalikiem, wiceprezesem zarządu NEWAG S.A.

 

 

 

O ocenę pojazdu, z poziomu jego eksploatacji poprosiliśmy także Wojciecha Koszteyna, maszynistę, instruktura w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

 

 

Umowa przewiduje, że stołeczny przewoźnik najpóźniej do końca listopada 2022 roku otrzyma 21 pojazdów: 15 pięcioczłonowych oraz 6 czteroczłonowych. Będą one stacjonowały na terenie nowoczesnego zaplecza SKM na warszawskich Odolanach. Umowa obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie ich obsługi oraz wykonywanie wszelkich niezbędnych przeglądów i napraw przez okres siedmiu lat.

To największy zakup w historii Szybkiej Kolei Miejskiej. Wartość całego zamówienia wyniesie 667 924 686 zł brutto i uwzględnia dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 202 621 049,45 zł, które przewoźnik uzyskał w 2018 roku z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 Priorytet V: „Rozwój transportu kolejowego poza TEN-T”.