Polityka gospodarcza Chin w 2022 roku.

Polityka gospodarcza Chin w 2022 roku.

19 stycznia 2022 | Autor: Janusz Piechocinski | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozowany na ten rok wzrost PKB dla świata- wzrost globalnego PKB wyniesie w tym roku 4,4 proc., o pół punktu procentowego mniej niż w poprzednich prognozach, a także największych gospodarek takich jak Chiny czy USA. Ekonomiści nie mają dobrych wieści, podkreślając, że przed nami miesiące wielkiej niepewności

Fot. Archiwum KK

Jeszcze gorzej zapowiada się 2023 rok, kiedy to zdaniem MFW światowa gospodarka urośnie o 3,8 procent.

Wśród głównych przyczyn obniżenia prognoz wymienia się kolejną falę pandemii wywołaną przez wariant Omikron, a także zakłócenia w łańcuchach dostaw, które znacząco wpłynęły na wzrost cen. Sytuację dodatkowo może pogorszyć nasilenie konfliktu między Ukrainą a Rosją czy rosnące napięcie USA Chiny.

MFW szacuje, że pandemia do 2024 roku wygeneruje na świecie straty o łącznej wartości 13,8 biliona dolarów. Według wyliczeń w 2022 PKB Chin urośnie o 4,8 proc., USA o 4 proc., natomiast strefy euro o 3,9 procent.

Również w Chinach bardzo ostrożnie podchodzi się do perspektyw gospodarczych.

Z danych wynika, że w trzecim kwartale tego roku PKB Chin wzrósł o 4,9 proc. rok do roku. Grudzień 2021 roku przyniósł sygnały poprawy aktywności w produkcji i w usługach. Biorąc pod uwagę odwrócenie trendu obserwowanego jeszcze we wrześniu i październiku ub.r. (stagnacja), a także sukcesywną poprawę wskaźników ekonomicznych w relacji miesiąc do miesiąca, można mówić już o stabilizowaniu się sytuacji na chińskim rynku.

Wzrastała produkcja w sektorze wysokich technologii. Spadały ceny surowców i materiałów do produkcji. Nadal dobrze radziły sobie duże i średnie przedsiębiorstwa. Ich aktywność jak i poziom zamówień w grudniu był wyższy niż w listopadzie. Małe firmy wciąż pozostawały w strefie stagnacji. I ta stagnacja się pogłębia. PMI dla małych firm w grudniu spadł o 2 pkt do poziomu 46,5 pkt. Nie dziwi, więc fakt skierowania zwiększonej pomocy państwa do tej części przedsiębiorstw (ulgi, finansowanie., etc.). Dong Qi, główny analityk Guotai Junan Securities, uważa, że chiński PKB w 2022 r. wzrośnie o około 5,1 proc. rok do roku.

W 2022 będzie miał miejsce jubileuszowy 20 Kongres Partii i jak mówi Prezydent Xi: ”Musimy zapewnić stabilną i zdrową sytuację ekonomiczną, pokojowe i zdrowe środowisko społeczne. Wszystkie wydziały i departamenty powinny zadbać o stabilność makroekonomiczną, wydawać rozporządzenia i przepisy mające na celu stabilność ekonomiczną i zapowiadać z wyprzedzeniem wprowadzanie nowych przepisów”

Rok 2022 nie będzie, więc w Chinach wyścigiem o wyższe PKB, tylko czasem stabilizowania gospodarki.

W końcu 2021 odbyła się Centralna Ekonomiczna Konferencja Robocza. Jest to najważniejsze spotkanie władz, ekonomicznych i biznesowych ekspertów, naukowców w Chinach, na którym określa się strategię na następny rok dla przemysłu, ekonomii, finansów i sektora bankowego. Definiuje się zagrożenia i wyzwania, przedstawia środki zaradcze.

Na Konferencji stwierdzono, ze rozwój ekonomiczny w Chinach narażony jest na presję trzech rodzajów:

  • kurczący się popyt,
  • zawirowania w dostawach
  • słabnące oczekiwania.

Kluczową frazą omawianą  na konferencji była „stabilizacja gospodarki". W podsumowaniu obrad wygłoszonym przez Xi wystąpiła ona 25 razy. To wyraźny znak, co jest gospodarczym priorytetem władz Chińskiego Państwa przed Kongresem KPCh.

Chiny koncentrować się będą na ustabilizowanym rozwoju przy dążeniu do efektywnościowego postępu w zakresie polityki makro, mikro, strukturalnej, w dziedzinie nauki i technologii rozszerzając politykę reform oraz strategię otwarcia i umacniania roli Chin w globalizacji.

Dokumenty opublikowane po zakończeniu konferencji wskazują 7 obszarów, na których skupione będą działania na wszystkich poziomach władz partyjnych i administracji rządowej:

  1. solidność i skuteczność polityki makroregionalnej;
  2. mikroekonomia,  która musi nadal stymulować aktywność podmiotów rynkowych;
  3. polityka strukturalna skoncentrowana na usprawnieniu „obiegów” wewnątrz całej gospodarki narodowej;
  4. efektywne, solidne wdrażanie polityki w zakresie nauki i technologii;
  5. reformy i polityka otwarcia gospodarki wspierające dynamikę rozwoju i podtrzymania eksportu;
  6. polityki regionalne wzmacniające równowagę i koordynację rozwoju Kraju;
  7. polityka społeczna skoncentrowana na wzroście dochodów ludności.

W konsekwencji przyjętych przez Centralną Ekonomiczną Konferencję Roboczą podjęto zdecydowane działania, na przykład w polityce finansowej - w tym roku rząd centralny Chin zamierza prowadzić bardziej efektywną, aktywną politykę fiskalną, której głównym celem będzie utrzymanie zrównoważonego rozwoju. Polityka ta koncertować się będzie na:

  1. Wprowadzeniu większych obniżek podatków oraz redukcji opłat administracyjnych celem zwiększenia przedsiębiorczości i witalności rynku, wzmocnienia jego uczestników oraz intensyfikacji konsumpcji;
  2. Utrzymaniu wydatków na odpowiednim poziomie, przy zachowaniu ich celowości;
  3. Racjonalizacji emisji specjalnych obligacji rządów lokalnych, aby zapewnić właściwą realizację kluczowych projektów infrastrukturalnych;
  4. Zwiększeniu ilości pieniędzy, jakie rząd centralny przekaże samorządom lokalnym, aby zabezpieczyć stabilizację gospodarczą i zaspokojenie potrzeb społecznych na poziomie lokalnym;
  5. Ścisłym przestrzeganiu przez organy partii i rządu oszczędnego zarządzania wszystkimi przedsięwzięciami;
  6. Bezwzględnym egzekwowaniu dyscypliny finansowej oraz przestrzeganie porządku finansowego.

Warto, aby wnioski z przedstawionych zamierzeń chińskich władz wyciągnęła także UE i Polska. Z chińskiego komunikatu po spotkaniu 6 lutego w Pekinie Prezydenta Xi z Prezydentem Andrzejem Dudą wiele pozytywnych sygnałów płynie dla polskiego rolnictwa i Sektora TSL.

Prezydent Xi powiedział: „obie strony powinny dalej dostosowywać strategie rozwoju, takie jak inicjatywa pasa i szlaku, współpraca Chiny -CEE i polski plan odbudowy po epidemii, wykorzystać potencjał inwestycji gospodarczych i handlowych, transportu i logistyki, zaawansowanych technologii i innych dziedzin oraz wznieść dwustronną pragmatyczną współpracę na nowy poziom. Chiny chcą aktywnie uczestniczyć w budowie hubu logistycznego w Polsce i pomóc Polsce stać się kluczowym węzłem w łańcuchu przemysłowym łańcucha dostaw Chiny-UE.

Chiny są skłonne do dalszego zwiększania importu polskich produktów rolno-spożywczych i innych wysokiej, jakości towarów, zachęcają kolejne chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania i współpracy w Polsce oraz wierzą, że strona polska zapewni uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw. Obie strony powinny w elastyczny sposób wzmocnić wymianę i współpracę w dziedzinie edukacji, kultury, turystyki, sportu, młodzieży i innych dziedzin, umocnić tradycyjną przyjaźń i zbliżyć ludzi”

Odpowiedź Preztdenta Andrzeja Dudy:

W ostatnich latach kompleksowe partnerstwo strategiczne między Polską a Chinami dobrze rozwinęło się w różnych dziedzinach. Dziękujemy Chinom za dostarczenie Polsce środków medycznych w walce z covid-19. Strona polska przywiązuje dużą wagę do współpracy gospodarczej z Chinami, liczy na rozszerzenie dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej z Chinami, tak, aby polskie produkty rolne mogły więcej wejść na chiński rynek. Prezydent Polski zaprosił chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania i współpracy w Polsce, aktywnego uczestniczenia w budowie polskich hubów logistycznych, prowadzić współpracę w nowych dziedzinach energetycznych i innych dziedzinach, wzmacniać wymianę kadr między obiema stronami i uczynić Polskę bramą dla Chin do Europy.

Polska zawsze aktywnie uczestniczyła we współpracy CEE-Chiny i jest gotowa nadal odgrywać aktywną rolę w promowaniu współpracy CEE-Chiny i rozwoju stosunków UE-Chiny. Strona polska jest gotowa wzmocnić komunikację z Chinami oraz chronić międzynarodowy i regionalny pokój i stabilność.

 

Janusz Piechociński

Prezes Izby Przemysłowo - Handlowej Polska - Azja