Pierwsza podróż prezydenta Serbii pociągiem Stadlera z prędkością 200 km/h

Pierwsza podróż prezydenta Serbii pociągiem Stadlera z prędkością 200 km/h

18 lutego 2022 | Źródło: Infrastruktura zheleznice Srbije / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić wziął wczoraj (17.02.2022r.) udział w prezentacji nowego pociągu dużych prędkości Stadler KISS na linii Belgrad-Petrovaradin. "Kiedy marzysz i stawiasz sobie wysoko cele, kiedy pilnie i sumiennie pracujesz, wtedy marzenia się spełniają. Razem możemy zrobić wszystko! - napisał prezydent Serbii na swoim profilu na Instagramie, przy okazji przejazdu przez Serbię szybkim pociągiem 200 kilometrów na godzinę.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Fot. Infrastruktura zheleznice Srbije

Prezydent zwrócił uwagę, że projekty infrastrukturalne są dla Serbii bardzo ważne. Podczas jazdy zapytał Nebojsę Shurlana, dyrektora generalnego „Serbskiej Infrastruktury Kolejowej”, czy poruszają się z prędkością 200 km/h, na co Shurlan odpowiedział, że pociąg z Batajnicy do Karlovaca jedzie cały czas z tą prędkością.

Vučić już wcześniej zapowiedział, że na początku marca obywatele Serbii będą mogli podróżować szybką kolerją, z prędkością 200 kilometrów na godzinę, z centrum Belgradu do Nowego Sadu, w zaledwie 35 minut. Bilet będzie kosztował 1.600 dinarów (około 14 euro)

 

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić w czasie przejazdu pociągiem Stadlera.
Fot. Infrastruktura zheleznice Srbije

 

Przejazd pociągiem po tej samej trasie, ale zatrzymującym się  na kilku stacjach pośrednich, takich jak Zemun, Batajnica, Pazova, Indjija, Chortanovci, Karlovci i Petrovaradin, będzie trwał 55 minu, a opłata za bilet będzie niższa.

Oprócz prezydenta Vučicia w promocyjnym przejeździe wzięli udział m.in. minister budownictwa, transportu i infrastruktury Tomislav Momirović, ministrowie Aleksandar Vulin i Irena Vujović, premier Wojwodiny Igor Mirović, burmistrz Belgradu Zoran Radojičić i jego zastępca Goran Vesić, burmistrz Nowego Sadu Miloš Vučević, a także liderzy samorządów położonych wzdłuż linii szybkiej kolei Belgrad - Nowy Sad, dyrektor generalny „Serbskiej infrastruktury kolejowej” Nebojsa Shurlan, dyrektorzy i przedstawiciele innych serbskich spółek kolejowych, a także firm rosyjskich i chińskich wykonujących prace przy budowie kolei dużych prędkości.

 

Fot. Infrastruktura zheleznice Srbije