Pierwszy testowy pociąg przewiózł nowe samochody z Barcelony do St. Valentin/Schwertberg

Pierwszy testowy pociąg przewiózł nowe samochody z Barcelony do St. Valentin/Schwertberg

02 maja 2022 | Źródło: ÖBB Holding AG / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Grupa ÖBB Rail Cargo Group (RCG) zorganizowała niedawno pierwszy pociąg testowy dla firmy Hödlmayr Rail Logistics GmbH, specjalizującej się w "logistyce pojazdów" z Barcelony w Hiszpanii do St. Valentin/Schwertberg w Górnej Austrii. Dzięki temu nowe auta zostały przetransportowane z Hiszpanii do Austrii koleją w sposób przyjazny dla środowiska. Przeniesienie transportu towarów z dróg na tory ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych w Austrii i Europie. W końcu przewóz jednej tony ładunku koleją jest 30 razy bardziej przyjazny dla klimatu niż transport samochodowy.

 

 

 

Fot. ÖBB Holding AG

Prezes RCG Clemens Först cieszy się z premierowego przejazdu - "Dzięki pierwszemu testowemu pociągowi z Hiszpanii do Austrii i z powrotem my, jako ÖBB Rail Cargo Group, udowadniamy skuteczność naszych kolejowych rozwiązań logistycznych. Pragnę osobiście podziękować naszym partnerom Fret SNCF/Rail Logistics Europe i Hödlmayr International za dobrą i profesjonalną współpracę. Wspólnie tworzymy podstawy dla regularnych i trwałych połączeń TransFER do Barcelony i z powrotem."

Landry Eymard, dyrektor Fret SNCF, wyraża swoje zadowolenie i dumę Grupy z udziału w tym projekcie - "Ta zmiana środka transportu, która służy ekologii, jest nowym przykładem możliwości, jakie oferuje kolej w ruchu międzynarodowym. Musimy utrzymać tę dynamikę i rozwijać naszą konkurencyjność w stosunku do transportu drogowego na długich dystansach."

Liudmyla Tarasenko, dyrektor zarządzający Hödlmayr Rail Logistics GmbH, podkreśla - "Dzięki nowemu połączeniu transportowemu z Hiszpanii do Austrii można uniknąć emisji ponad 2100 ton CO2 rocznie w porównaniu z transportem samochodowym. Dla firmy Hödlmayr dalsze przenoszenie z transportu samochodowego na kolej jest istotnym elementem realizacji naszych celów w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, które w niektórych przypadkach są nawet bardziej ambitne niż cele UE."

Od pierwszego pociągu do regularnej eksploatacji. 

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony drugi pociąg testowy, aby można było wreszcie zacząć planować regularne przewozy. Obecna koncepcja przewiduje jeden kurs tygodniowo w obie strony między Austrią a Hiszpanią. W przyszłości planuje się jednak zwiększenie liczby kursów do trzech lub czterech w obie strony tygodniowo. Pod względem organizacyjnym Grupa ÖBB Rail Cargo zajmuje się całością przewozów między Hiszpanią a Austrią. Francuskie przedsiębiorstwo kolejowe SNCF obsługuje odcinek z Saarbrücken do Barcelony i z powrotem jako przewoźnik wraz ze swoją spółką zależną Captrain Espana.

Fret SNCF 

W ramach Rail Logistics Europe, oddziału SNCF specjalizującego się w kolejowych przewozach towarowych i logistyce, Fret SNCF oferuje rozwiązania w zakresie kolejowych przewozów towarowych we Francji i w Europie, niezależnie od sektora działalności klienta. Fret SNCF obsługuje ponad 600 zakładów we Francji i oferuje regularne usługi kolejowego transportu towarowego o dużej przepustowości na głównych korytarzach gospodarczych. Obsługując przemysł samochodowy, chemiczny i petrochemiczny, metalurgiczny, budowlany, mineralny, rolniczy i dóbr konsumpcyjnych, Fret SNCF zaspokaja potrzeby lokalnego, krajowego i międzynarodowego transportu towarowego. Zatrudniając 4700 pracowników, Fret SNCF jest pierwszym kolejowym przewoźnikiem towarowym we Francji, wykonującym pracę przewozową ponad 17 mld tonokilometrów rocznie i przyczyniającym się do osiągnięcia przez Rail Logistics Europe obrotów w wysokości 1,59 mld euro w 2021 r. Oferując innowacyjne i konkurencyjne usługi, Fret SNCF dąży do zwiększenia udziału kolejowych przewozów towarowych w europejskim transporcie towarowym w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Logistyka kolejowa jako część Grupy Hödlmayr 

Firma Hödlmayr Rail Logistics GmbH jest spółką zależną firmy Hödlmayr International AG i przewozi koleją około 250 000 pojazdów rocznie. W ten sposób wnosi znaczący wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju całej Grupy Hödlmayr. Jako działająca na skalę międzynarodową firma rodzinna, której główną kompetencją jest "logistyka pojazdów", specjalizuje się w całym łańcuchu dostaw - od przyjęcia pojazdów z zakładu lub portu wjazdowego po dostawę do dealera pojazdów lub właściciela floty. Ponadto Grupa Hödlmayr oferuje swoim klientom z branży motoryzacyjnej różne specjalne usługi w zakresie "udoskonalania" pojazdów. Firma Hödlmayr International AG i jej oddziały w 16 krajach zatrudniają prawie 1600 osób. Grupa dysponuje łącznie 580 specjalnymi wagonami do transportu samochodów, 20 trasami pociągów blokowych oraz powierzchnią magazynową 1,3 mln m2 dla 55 000 pojazdów. Rocznie dostarczanych jest około 1,7 mln pojazdów. Hödlmayr pośredniczy w wydawaniu samochodów w sześciu fabrykach i obsługuje milion nowych pojazdów rocznie. W 2021 r. obroty całej grupy wyniosły 250 mln euro.