Stadler i Chemnitzer VerkehrsAG podpisali umowę na remont podwozia lekkich pojazdów szynowych

Stadler i Chemnitzer VerkehrsAG podpisali umowę na remont podwozia lekkich pojazdów szynowych

15 maja 2022 | Źródło: Stadler Deutschland
PODZIEL SIĘ

W dniu 11 maja 2022 r. Chemnitzer Verkehrs-AG (CVAG) i Stadler podpisały w Chemnitz umowę na remont podwozia 12 hybrydowych lekkich pojazdów szynowych CITYLINK. To dwusystemowe pojazdy firmy Stadler, które są eksploatowane od 2016 r. Cecha szczególna: kursują one zarówno po sieci tramwajowej, jak i kolejowej.

Fot. Stadler Deutschland

Firma Stadler przeprowadzi pierwszy planowy remont 26 jednostek trakcyjnych i 26 wózków. Remont odbędzie się w latach 2022-2024 w centrum remontowym wózków firmy Stadler w Schönwalde-Glien koło Berlina. Pierwsze wózki do tego celu zostaną dostarczone latem 2022 roku.

Hybrydowe lekkie pojazdy szynowe firmy Stadler mogą być wykorzystywane zarówno jako tramwaje, jak i pociągi regionalne o prędkości do 100 km/h. Pojazdy te zostały w całości dostosowane do warunków infrastrukturalnych sieci kolejowej Chemnitz. W sieci tramwajowej mogą być one eksploatowane w trybie sieci trakcyjnej przy napięciu stałym 600 lub 750 V, natomiast w sieci kolejowej pojazdy są napędzane silnikiem spalinowo-elektrycznym. Pojazdy są również przystosowane do różnych wysokości peronów, posiadają toalety i bagażniki. CITYLINK to rodzina modułowych, niskopodłogowych lekkich kolei bez barier, oferujących wysoki standard bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Właścicielem pojazdów z floty CITYLINK w Chemnitz jest Verkehrsverbund Mittelsachsen GmbH, a operatorem pojazdów jest City-Bahn Chemnitz GmbH. CVAG jest odpowiedzialny za serwisowanie.

CVAG jest nowoczesnym, efektywnym lokalnym przedsiębiorstwem transportowym i usługodawcą nr 1 w zakresie mobilności w Chemnitz. CVAG jest spółką miejską i jest ściśle związana z rozwojem miasta Chemnitz. Przez 365 dni w roku i przez całą dobę CVAG oferuje przystępną cenowo mobilność dla wszystkich mieszkańców Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Oprócz stuprocentowo niskopodłogowej floty autobusów i tramwajów firma posiada sprawnie działające warsztaty dla pojazdów i infrastruktury. Oprócz własnych pojazdów warsztat tramwajowy przedsiębiorstwa zajmuje się również serwisem, konserwacją i naprawą pociągów Citylink należących do związku komunikacyjnego Mittelsachsen, którego operatorem jest City-Bahn Chemnitz GmbH. CVAG posiada odpowiednie uprawnienia do konserwacji tych pojazdów kolejowych.