PESA podpisała umowę na dostawę tramwajów dla Tallina!

PESA podpisała umowę na dostawę tramwajów dla Tallina!

25 maja 2022 | Źródło: Pesa Bydgoszcz SA
PODZIEL SIĘ

Umowa na dostawę tramwajów dla Tallina została podpisana w siedzibie PESA w Bydgoszczy. Zakłada ona dostawę w pierwszym etapie 8 pojazdów i dodatkowych 15 w ramach opcji, co oznacza, że w stolicy Estonii mogą docelowo jeździć 23 tramwaje wyprodukowane w bydgoskiej firmie. 

Fot. PESA Bydgoszcz

 

„ -To kolejna europejska stolica, która wybrała tramwaje PESA. Jestem przekonany, że podobnie jak w Warszawie, Kijowie czy Sofii, także mieszkańcy Tallina polubią podróże naszymi komfortowymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku tramwajami” - powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA

PESA zaoferowała Tallinowi 3-członowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 309 pasażerów pasażerów (w tym 65 na miejscach siedzących). Ich prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, a eksploatacyjna - 50 km/h. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacji, sprzedaży biletów, zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii oraz diagnostyki online. Zarówno kabina motorniczego, jak i przestrzeń pasażerska będą klimatyzowane, a nowością będzie podgrzewana podłoga. 

„ - Konsekwentnie podnosimy jakość komunikacji publicznej w stolicy. Dzięki tramwajom Twist nasi mieszkańcy będą podróżować w komfortowych warunkach, a co ważne - nowe tramwaje, podobnie jak cały nasz transport, będą korzystać w 100% z zielonej energii” - podkreślił, Andrei Novikov, Wice Mer Tallina i Przewodniczący Rady Nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego.

Wartość kontraktu to 52 mln EUR (podstawowe zamówienie + opcja). Na skorzystanie z prawa opcji zamawiający ma do 16 miesięcy. 

 

Wizualizacja tramwaju Twist dla Talinna. źródło: PESA Bydgoszcz S.A.

 

„ - Wszystkie pojazdy zostały objęte 48-miesięczną gwarancją. Dostawa pierwszych tramwajów z zamówienia podstawowego rozpocznie się w III kwartale 2024 roku.” - zapowiedział Paweł Hardy, kierownik kontraktu Tallin w PESA 

Zakup nowoczesnych tramwajów to część projektu modernizacji komunikacji w Tallinie. Zakłada on między innymi budowę nowej linii tramwajowej „Stary Port”, zakup taboru i powstanie hubu przesiadkowego. Całość jest jednym z kluczowych elementów estońskiej części Rail Baltica. 

„ - Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy, gdzie na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe.” - dodał Andrei Novikov.

 

Wizualizacja wnętrza tramwaju Twist dla Talinna. źródło: PESA Bydgoszcz S.A.

 

PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj czy Seged. W tej chwili spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Złożyła też najlepszą ofertę na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.