„Wyławiamy” zguby z torowiska

„Wyławiamy” zguby z torowiska

27 maja 2022 | Źródło: Metro Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Klapki, telefony, klucze, portfele, a nawet pluszaki - takie rzeczy lądują w torowisku, gdy wypadają przez przypadek pasażerom przy krawędzi peronu. W takich przypadkach najlepiej jest powiadomić obsługę stacji metra. Nasi pracownicy „wyławiają” wówczas zguby przy pomocy tak zwanych chwytaków.

 

Fot. Metro Warszawskie

 

Wychodzimy z pociągu lub do niego wchodzimy i nagle orientujemy się, że wypada nam z rąk lub kieszeni przedmiot. Pechowo dzieje się to tuż przy krawędzi peronu i przedmiot upada na torowisko. To nie zdarza się często, ale gdy już się przydarzy, to pojawia się pytanie: co robić?

Najważniejsza zasada brzmi: nie próbować sięgać po taką zgubę samemu: bez różnicy czy jest to telefon, bucik dziecka czy klucze. Ze względów bezpieczeństwa i fakt, że w torowisku znajduje się trzecia szyna (prądowa) nie można schodzić na poziom szyn.

 

Fot. Metro Warszawskie

 

Telefon do dyżurnego

Zamiast tego należy skontaktować się z obsługą danej stacji metra. Można to zrobić korzystając z żółtego telefonu, który znajduje się na peronach. A jeżeli zorientowaliśmy się później, że mogło coś nam wypaść na torowisko - dzwoniąc do Działu Obsługi Pasażerów – 22 655-42-42.

Po takim sygnale, dyżurny stacji może wkroczyć do akcji. Podchodzi do krawędzi peronu z tak zwanym chwytakiem (zwanym również podbierakiem). To nic innego jak długi kij zakończony szczypcami, którymi można uchwycić leżący przedmiot.

Wydobywanie zgub z torowiska może odbywać się w czasie ruchu pasażerskiego – pomiędzy przejazdami pociągów. Ale w niektórych przypadkach – ze względów bezpieczeństwa - trzeba poczekać do nocy, gdy składy już nie kursują.