Na modernizowanym odcinku Czyżew – Białystok trwa budowa mostów kolejowych w Uhowie

Na modernizowanym odcinku Czyżew – Białystok trwa budowa mostów kolejowych w Uhowie

27 maja 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Budowa pierwszego z dwóch bliźniaczych mostów kolejowych nad Narwią w Uhowie przekroczyła półmetek. Największa, bo prawie dwustumetrowa przeprawa na podlaskim odcinku trasy Rail Baltica zapewni szybkie i bezpieczne podróże oraz sprawny przewóz towarów. Budowa realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 46 mln zł jest współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

 

 

Budowa mostu nad Narwią w Uhowie. Fot. Łukasz Brylowski / PKP Polskie Linie Kolejowe SA

W Uhowie nad Narwią, na modernizowanej trasie Czyżew- Białystok, postępują prace przy budowie pierwszego z dwóch mostów kolejowych. Gotowe jest pierwsze przęsło przeprawy. Specjalistyczne ekipy kontynuują montaż pozostałej części konstrukcji, która wraz z postępem prac będzie nasuwana w kierunku drugiego brzegu. Dotychczas na miejscu wykorzystano już około 1 000 ton stali. Jeden gotowy most będzie ważył 1 400 ton. Równolegle trwają roboty przy budowie nowej podpory pośrodku obiektu oraz przyczółków na brzegach. Na czas prac pozostawiono podpory starego mostu, które są wykorzystywane przy nasuwaniu konstrukcji. Na miejscu pracuje prawie 50 osób.

Nowa przeprawa na Narwi będzie miała konstrukcję kratownicową, złożoną z dwóch stalowych mostów (po jednym na każdy tor) osadzonych na wspólnych przyczółkach i żelbetowej podporze. Powstający prawie dwustumetrowy obiekt umożliwi szybszy przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 200 km/h. Kursować będą mogły także cięższe składy towarowe o nacisku 22,5 ton/oś.

 

Powstaje konstrukcja mostu nad Narwią w Uhowie Fot. Łukasz Brylowski / PKP Polskie Linie Kolejowe SA

 

Po etapie nasuwania, gotowa konstrukcja pierwszego mostu zostanie przesunięta w bok, tak aby zrobić miejsce pod budowę następnego. W ten sposób możliwe będzie wykonanie obu mostów na tym samym placu budowy. Zakończenie prac planowane jest na 2023 r. Ruch pociągów na linii Warszawa - Białystok odbywa się po jednym ze starych mostów.

Poza przeprawą w Uhowie, w ramach modernizacji odcinka Czyżew - Białystok PLK przebudują łącznie 10 mostów kolejowych. Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość całej inwestycji to prawie 3,4 mld zł, a jej zakończenie planowane jest na 2023 r. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

 

Powstają przyczółki mostu nad Nawią w Uhowie. Fot. Łukasz Brylowski / PKP Polskie Linie Kolejowe SA