Polska proponuje transport ukraińskiego zboża w otwartych wagonach

Polska proponuje transport ukraińskiego zboża w otwartych wagonach

27 maja 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jak informuje ukraiński portal Centrum Strategii Transportowych PKP Cargo proponuje wykorzystanie otwartych wagonów do przewozu ukraińskiego zboża przez UE, ładując je do big-bagów. 

Polska proponuje transport ukraińskiego zboża w otwartych wagonach
Fot. Centrum Strategii Transportowych

Przedstawiciel polskiego przewoźnika PKP Cargo, Stanisław Wojtowicz, wyjaśnił, że Polska nie posiada wystarczającej liczby wagonów do przewozu zboża przystosowanych do poruszania się po sieci kolejowej normalnotorowej. Dlatego też zasugerował, że do transportu należy wykorzystać wagony gondolowe, które mogą pomieścić big-bagi z ładunkiem zboża.

Jedno z ukaińskich przedsiębiorstw rolnych wyraziło gotowość do rozważenia propozycji. Koleje Ukraińskie zgodziły się rozpoznać możliwość wykonywania takich przewozów na podstawie wniosków załadowców w celu zwiększenia wolumenu przewozów zboża. 

Prezes Ukraińskiego Związku Producentów Zbóż Mykoła Horbaczow powiedział w tym kontekście, że transport musi być uzgodniony ze stroną odbierającą. "Jeśli przywieziemy big-bagi do portu w Gdańsku, to czy będą w stanie je przyjąć" - zauważył.