W Poznaniu świętowano 50 rocznicę powstania Maltańskiej Kolei Parkowej, popularnej "Maltanki"

W Poznaniu świętowano 50 rocznicę powstania Maltańskiej Kolei Parkowej, popularnej "Maltanki"

20 czerwca 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 18 czerwca br., MPK Poznań wspólnie z mieszkańcami świętował 50. urodziny Kolejki Parkowej Maltanka. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji - zarówno dla młodszych, jak i starszych wielbicieli kolejki. Na ten dzień MPK Poznań zaplanowało festyn rodzinny oraz prezentację zabytkowego taboru, z parowozami i historycznym taborem.

 

Fot. Artur Wieczorek

 

Kolejka Parkowa Maltanka jest dziś niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość u młodszych i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga zainteresowanie miłośników wąskotorówek. 

Uczestnicy urodzinowej imprezy mogli podziwiać na torach parowozy: Borsig Bn2t, Lowa 26004 oraz Graf Arnim z Cottbus (1895 rok), a także wagon motorowy MBxc1-41, czyli „ryjek”, które ciągną nie tylko Maltankę, ale też wagony żnińskie i z Białośliwia, a także tzw. kowbojkę, czyli wagon Bxhi 00300014 254-1 z 1912 roku.

 

Fot. Artur Wieczorek

 

W programie urodzin zagościły m.in. pakiet gier i zabaw plenerowych, dmuchańce, malowanie twarzy czy modelowanie balonów. Tego dnia odbywały się również konkursy z nagrodami dla całych rodzin oraz spotkania edukacyjne i sportowe.

 

Fot. Artur Wieczorek

 

Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa przygotowało plenerową wystawę związaną z dawną techniką kolejową, umundurowaniem i archiwalnymi dokumentami. Na festynie można było zapoznać się z działalnością Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu oraz Parkeisenbahn Cottbus.

Wieczorem o godz. 22.r rozpoczęło się wielkie widowisko pod nazwą ""Światło, para, dźwięk", czyli pokaz, w trakcie którego było można podziwiać parowozy w nietypowej scenerii. 

 

Fot. Artur Wieczorek

 

Fot. Artur Wieczorek