Knorr-Bremse wyposaży pociągi Alstom Coradia Stream przeznaczone dla Badenii - Wirtembergii.

Knorr-Bremse wyposaży pociągi Alstom Coradia Stream przeznaczone dla Badenii - Wirtembergii.

15 sierpnia 2022 | Źródło: Knorr-Bremse / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom zlecił Knorr-Bremse wyposażenie co najmniej 130 nowych pociągów regionalnych z rodziny Coradia Stream w wiele systemów, począwszy od 2023 roku i do 2029 roku. Oprócz kontraktu na całe systemy hamulcowe, drzwi i systemy HVAC, jest to również pierwszy duży kontrakt dla Knorr-Bremse w Europie na dostawę zintegrowanych kabin sanitarnych swojej marki Evac dla dużego producenta pojazdów, po tym jak Knorr-Bremse nabył Evac w 2021 roku. Pociągi Coradia Stream High Capacity będą kursować w Stuttgarcie i okolicach w Badenii-Wirtembergii, podróżując aż do Jeziora Bodeńskiego. Knorr-Bremse otrzymał kontrakt w II kwartale 2022 roku.

 

Fot. Knorr-Bremse

 

"To nowe, wysokiej rangi, wielosystemowe zamówienie jeszcze bardziej wzmacnia partnerstwo między Knorr-Bremse i Alstom, ponieważ oba przedsiębiorstwa dążą do rozwoju bezpiecznej, zrównoważonej i wydajnej mobilności kolejowej" - wyjaśnia dr Jürgen Wilder, członek zarządu Knorr-Bremse AG i odpowiedzialny za dział systemów pojazdów szynowych. "Cieszymy się, że możemy jeszcze bardziej zacieśnić naszą bliską współpracę z naszym klientem Alstom, ponieważ nadal budujemy naszą reputację jako niezawodnego partnera w ważnym i prestiżowym biznesie platformowym i pomagamy we wdrażaniu kluczowych rozwiązań mobilnościowych przyszłości."

Elektropneumatyczne systemy hamulcowe dla nowych pociągów obejmują sprężarki PistonSupply Eco, elastyczne systemy sterowania hamulcami z rodziny FlexControl Modular, elektronikę hamulców SysControl oraz systemy piaskowania SandGrip. Ponadto Knorr-Bremse dostarczy szczelne, zoptymalizowane pod względem ciężaru i niewymagające konserwacji systemy wejściowe z przesuwnymi stopniami marki IFE - światowego lidera w dziedzinie systemów drzwiowych dla pociągów - oraz modułowe, skalowalne, energooszczędne systemy HVAC green[air] dla pociągów wielopoziomowych z naturalnym czynnikiem chłodniczym R290 marki Merak, oferującej zintegrowane rozwiązania klimatyzacyjne. Wreszcie Knorr-Bremse dostarczy systemy sanitarne SanSys marki Evac, przy czym w każdym składzie pociągu zostaną zainstalowane trzy jednostki. Urządzenia SanSys obejmują dostosowane do potrzeb klienta kabiny wyposażone w najnowocześniejsze technologie sanitarne, między innymi próżniowe systemy kompaktowe, zbiorniki i elektroniczne funkcje sterowania.

Zamówienie zostało złożone w Knorr-Bremse w ramach długoterminowej umowy ramowej zawartej pomiędzy Alstomem a Knorr-Bremse w 2021 roku. Zgodnie z warunkami umowy, co najmniej do 2025 roku, ilekroć operatorzy kolejowi złożą zamówienie na pociągi z uniwersalnej, wysokowydajnej rodziny Coradia Stream firmy Alstom, Knorr-Bremse będzie dostawcą systemów dla tych pociągów. Dla Knorr-Bremse jest to czwarte zamówienie złożone w ramach umowy ramowej Coradia Stream przez klienta Alstom w Niemczech, po zamówieniach na składy pociągów Coradia Stream przez Expresskreuz Bremen oraz regiony Kinzigtal i Main-Weser.

Projekt Coradia Stream firmy Alstom to najnowocześniejszy niskopodłogowy, wysokowydajny elektryczny zespół trakcyjny (EMU), który spełnia dzisiejsze potrzeby w zakresie podróży regionalnych i międzymiastowych. Rodzina pociągów oferuje oczywiście konkretne opcje konfiguracji technicznej, które można dostosować do wymagań poszczególnych operatorów. Jednocześnie wysiłki firmy Alstom zmierzające do dalszej poprawy standaryzacji zaowocowały stworzeniem jednej, uniwersalnej rodziny pociągów, która może stanowić idealną platformę dla pociągów regionalnych i międzymiastowych.