Stadler dostarczy 56 innowacyjnych tramwajów TINA dla miasta Halle

Stadler dostarczy 56 innowacyjnych tramwajów TINA dla miasta Halle

23 sierpnia 2022 | Źródło: Stadler Rail
PODZIEL SIĘ

W dniu dzisiejszym Stadler i Hallesche Verkehrs-AG (HAVAG), spółka należąca do grupy Stadtwerke Halle, zawarły umowę na dostawę 56 tramwajów TINA. Jest to czwarte zamówienie Stadlera na ten innowacyjny pojazd. Pierwsze tramwaje z tej serii będą jeździć po Halle od 2025 roku, co jeszcze bardziej przyspieszy proces przechodzenia miasta w kierunku przyjaznego dla klimatu transportu publicznego. 

 

Wizualizacja: Stadler Rail

 

Stadler wprowadził na rynek nowo opracowany tramwaj TINA po raz pierwszy na początku 2020 roku i był w stanie pozyskać cztery zamówienia po zaledwie dwóch latach. Po pierwszym zamówieniu w 2020 roku HEAG Mobilo GmbH z Darmstadt, kolejnych zamówieniach Swiss Baselland Transport (BLT) i Rostocker Strassenbahn AG (RSAG), HAVAG również wybrał tramwaje TINA.

Te sukcesy w bardzo krótkim czasie potwierdzają, że innowacyjna koncepcja pojazdu spełnia wysokie wymagania zarówno pasażerów, jak i klientów. TINA to skrót od "Total Integrated Low-Floor Drive". 

Dzięki temu napędowi stuprocentowo niskopodłogowe pojazdy mogą stać się jeszcze bardziej przestronne, bardziej ciągłe i wygodniejsze dla pasażerów. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że te stuprocentowo niskopodłogowe pojazdy będą jeszcze bardziej przestronne, spójne i komfortowe dla pasażerów. 

Zamówiono pojazdy dwukierunkowe o dwóch różnych długościach, które będą wykorzystywane w miarę potrzeb. 39 pojazdów typu MGT-M będzie miało około 30 metrów długości i pomieści 166 pasażerów, z czego 64 na miejscach siedzących. 17 pojazdów typu MGT-XL będzie miało 45 metrów długości i pomieści 267 pasażerów z czego 96 na miejscach siedzących.

"Chcemy, aby mieszkańcy Halle i ich goście mogli swobodnie wybierać rodzaj mobilności. Decyzję o korzystaniu z transportu publicznego podejmujemy coraz częściej, gdy warunki ogólne są odpowiednie, a usługa jest atrakcyjna i wygodna. I to właśnie zagwarantują nowe tramwaje tutaj w Halle. Dlatego kraj związkowy Saksonia-Anhalt hojnie wsparł ten ważny krok w kierunku zmiany mobilności w mieście nad Saale" - wyjaśnił sekretarz stanu ds. transportu Saksonii-Anhalt, Sven Haller, podczas podpisywania umowy. 

"Dziś jest wielki dzień dla pasażerów Hallesche Verkehrs-AG. W wyniku procesu decyzyjnego i przetargowego podpisaliśmy umowę na produkcję i dostawę 56 najnowocześniejszych tramwajów i cieszymy się, że możemy zapewnić naszym pasażerom jeszcze więcej usług, komfortu, przestrzeni i bezpieczeństwa. Nasze nowe tramwaje będą charakteryzować się klimatyzowanym przedziałem pasażerskim, który nie nagrzewa się w gorącym okresie, cichszym komfortem jazdy, szerszymi drzwiami, brakiem stopni w całym pojeździe, szerszymi przejściami, lepszym zapleczem przystankowym, nowoczesnymi systemami informacyjnymi oraz innowacyjnymi systemami wspomagania maszynisty, w tym unikania kolizji - mówi Vinzenz Schwarz, Członek zarządu HAVAG.

"Dzisiejsze podpisanie umowy jest silnym sygnałem dla przyjaznej dla klimatu mobilności w Halle (Saale) i inwestycją w przyszłość. Miasto Halle (Saale) i HAVAG są po raz kolejny pionierami mobilności, zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Ta inwestycja bezpośrednio pokazuje mieszkańcom Halle, jakie nowoczesne i jednocześnie przyjazne dla środowiska opcje transportowe oferuje transport publiczny w naszym mieście nad Saale - mówi burmistrz Halle Egbert Geier. 

 

Fot. Stadler Rail

 

Komfortowa, cicha i przyjazna dla klimatu podróż nowymi tramwajami.

Podczas opracowywania nowej generacji pojazdów szczególną uwagę zwrócono na komfort pasażerów. Całkowicie bezstopniowe, dostępne pojazdy mają przestronne, klimatyzowane wnętrze i duże powierzchnie wielofunkcyjne, które umożliwiają wygodny transport wózków dziecięcych i inwalidzkich. Maksymalna przestrzeń nad głowami i panoramiczne okna stwarzają wrażenie otwartej przestrzeni, a nowoczesne monitory zapewniają czytelną informację dla pasażerów. Wszystkie nowe tramwaje będą wyposażone w nowoczesne, bezgotówkowe automaty biletowe, system monitoringu wizyjnego oraz system BIOS, nową technologię - opracowaną w Halle - poprawiającą informację i orientację osób niewidomych i niedowidzących w środkach transportu publicznego.

"Cieszymy się, że TINA, najnowsza generacja tramwajów firmy Stadler, będzie eksploatowana w Halle (Saale). " - mówi Ansgar Brockmeyer, Executive Vice President Marketing & Sales w firmie Stadler. - "Ta umowa jest już czwartym zamówieniem i stanowi podstawę sukcesu innowacyjnej koncepcji pojazdu TINA. Nowe pojazdy osiągną nowy wymiar pod względem komfortu pasażerów i łatwości obsługi. W zakresie bezpieczeństwa, nowy typ systemu ochrony przed kolizjami również dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji tramwajów." 

HAVAG posiada obecnie łącznie 102 tramwaje eksploatowane na 14 liniach w mieście Halle, w regionie Saale. Nowe tramwaje będą wykorzystywane na całej sieci tras HAVAG.