Kolejny sukces we Francji, CAF dostarczy 15 tramwajów do Marsylii.

Kolejny sukces we Francji, CAF dostarczy 15 tramwajów do Marsylii.

18 września 2022 | Źródło: CAF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

CAF został wybrany przez RTM (Régie des Transports Métropolitains), który obsługuje całą sieć transportu publicznego w Marsylii, na dostawcę 15 nowych jednostek tramwajowych. Umowa (o wartości 57 mln euro) zawiera również opcję zwiększenia liczby tramwajów w zależności od przyszłej rozbudowy sieci.

Fot. CAF

 

Marsylia jest drugim po Paryżu najbardziej zaludnionym miastem we Francji z około 900 000 mieszkańców, a jej port jest jednym z najważniejszych portów handlowych w Europie. Oprócz trzech linii tramwajowych, RTM obsługuje obie linie metra, jak również usługi autobusowe i promowe w obszarze metropolitalnym.

Nowe tramwaje z platformą Urbos będą składać się z 7 modułów o łącznej długości 42,5 m. Ich konstrukcja jest zbliżona do obecnie eksploatowanych w mieście pojazdów, a stylizacja malowania nawiązuje do motywów morskich, z którymi Marsylia jest historycznie utożsamiana. Jednostki dostarczane przez CAF są przewidziane do eksploatacji na 3 istniejących liniach sieci, przy czym należy pamiętać, że linia T3 zostanie wkrótce przedłużona na północ i południe miasta.

Projekt ten wpisuje się w ramy planu transportowego i agendy mobilności metropolii Aix-Marseille-Provence, która dąży do poprawy standardu życia swoich mieszkańców poprzez poprawę infrastruktury i usług transportu publicznego; w szczególności rozbudowa sieci tramwajowej jest jednym z głównych priorytetów programu inwestycyjnego, ponieważ staje się ona podstawą sieci transportowej metropolii.

Jest to kolejny przykład zaangażowania CAF na rynku francuskim, gdzie firma podjęła się realizacji znacznej liczby projektów. Wśród nich warto wymienić zeszłoroczny kontrakt w ramach konsorcjum na dostawę 146 pociągów dla paryskiej linii podmiejskiej RER B, kontrakt na 28 pociągów regionalnych z opcją na dodatkowe 75 pociągów dla SNCF, projekty dostawy tramwajów dla miast Nantes, Besançon i St. Etienne, a także odnowienie taboru kolejowego na linii D metra w Lyonie. Na uwagę zasługuje również duży kontrakt przyznany w czerwcu ubiegłego roku przez Montpellier-Méditerranée Métropole na dostawę 60 tramwajów, jest to największy tegoroczny kontrakt tramwajowy we Francji, który wraz z tym nowym kontraktem potwierdza pozycję CAF jako jednego ze światowych liderów rynku w tym sektorze.

Należy również zaznaczyć, że CAF sfinalizował niedawno zakup zakładu produkcyjnego Reichshoffen, znajdującego się we francuskim regionie Alzacji, wzmacniając w ten sposób swoje zdolności produkcyjne we Francji w ramach strategii rozwoju w tym kraju. Zakład ten dołączy do zakładu firmy CAF w Bagnères de Bigorre, umacniając jej pozycję jako drugiego największego gracza we francuskim przemyśle kolejowym.