InnoTrans 2022: Koncentracja na zrównoważonej mobilności

InnoTrans 2022: Koncentracja na zrównoważonej mobilności

19 września 2022 | Źródło: Messe Berlin GmbH
PODZIEL SIĘ

  • Ponad 1.000 gości zaproszonych na imprezę otwierającą z udziałem komisarz UE Adiny Vălean i federalnego ministra transportu dr Volkera Wissinga
  • 2.834 wystawców z 56 krajów zajmuje cały teren targów
  • 250 światowych innowacji od międzynarodowych wystawców
  • 124 pojazdy na 3.500 metrach toru kolejowego 
  • 14 autobusów na wystawie autobusowej
  • Nowa platforma Mobility+ dotycząca dodatkowych usług mobilnościowych
  • 21 laureatów nagrody Career Award na imprezie
  • Portal internetowy InnoTrans Plus zapewnia nowe możliwości wirtualnego nawiązywania kontaktów 

 

Fot. Messe Berlin GmbH

 

W końcu InnoTrans otwiera swoje drzwi po raz trzynasty. W dniach od 20 do 23 września 2022 r. na wiodących międzynarodowych targach techniki transportowej w każdej z 42 hal wystawowych i na terenie ekspozycji zewnętrznej na gości handlowych czekają nowości od 2.834 wystawców reprezentujących 56 krajów.

Berlińskie targi trzeba było dwukrotnie przekładać. Po czterech latach po raz pierwszy branża spotyka się ponownie osobiście. "Nic nie zbliża się do osobistego spotkania, ponownego zobaczenia starych przyjaciół i nawiązania nowych kontaktów na stoiskach i podczas wielu imprez specjalistycznych, które towarzyszą targom. Żadna prezentacja wideo, niezależnie od tego, jak dobrze wykonana, nie zastąpi zobaczenia, usłyszenia, powąchania, a nawet przetestowania produktów na imprezie" - powiedział Martin Ecknig, dyrektor generalny Messe Berlin, który wraz z komisarz UE Adiną Vălean i federalnym ministrem transportu dr Volkerem Wissingiem otworzy targi InnoTrans 2022 w dniu 20 września 2022 r. 

Komisarz UE ds. transportu Adina Vălean postrzega przejście na nowe formy mobilności jako zadanie ogólnoeuropejskie. "W nadchodzących latach transport kolejowy będzie w centrum uwagi europejskiej polityki transportowej, a InnoTrans, wiodące międzynarodowe targi technologii transportowych, zapewniają cenny wgląd w to, jak nasze plany staną się rzeczywistością. Nie mogę się doczekać, aby być świadkiem niektórych z 250 innowacji prezentowanych na tegorocznych targach InnoTrans, które przyczynią się do uczynienia transportu kolejowego i transportu publicznego bardziej zrównoważonymi i odpornymi."

W targach InnoTrans 2022 bierze udział łącznie 2.834 wystawców z 56 krajów, którzy zajmują całe tereny wystawiennicze, w tym nową halę targową Hub27 i zewnętrzne tereny wystawiennicze. Świat technologii transportowych i mobilności jest reprezentowany w 42 halach wystawowych i na łącznej powierzchni 200 000 metrów kwadratowych.

"InnoTrans zapewnia niespotykane nigdzie na świecie pokrycie rynku. Produkty i usługi obejmują systemy napędowe, autobusy, cyberbezpieczeństwo, ERTMS, AI, utrzymanie, tramwaje, pociągi zasilane wodorem i pojazdy dwutrybowe. Szczególnie cieszę się też na liczne delegacje międzynarodowe, w tym z Egiptu, Korei, Japonii, Brazylii, USA, Maroka i Arabii Saudyjskiej" - powiedziała Kerstin Schulz, dyrektor InnoTrans.

Na targach InnoTrans wystawia się 29 międzynarodowych stowarzyszeń, 15 stowarzyszeń branżowych i 20 firm transportowych.

 

Chiński "Bizon" na Innotrans 2022. Fot. Messe Berlin GmbH

 

Hasło imprezy otwierającej, w której uczestniczyło ponad 1000 zaproszonych gości, brzmi "Przyszłość mobilności w czasach zmian klimatu". Po przemówieniach inauguracyjnych odbędzie się runda dyskusyjna z udziałem Richarda Lutza, prezesa Deutsche Bahn AG, Michala Krapinca, dyrektora generalnego Kolei Czeskich (České drahy), Henri Poupart-Lafarge, prezesa Alstom Transport S.A., Michaela Petera, prezesa Siemens Mobility GmbH oraz Petera Spuhlera, prezesa Stadler Rail AG. 

Innowacje dla klimatu. 

Zrównoważony rozwój stał się również ważnym tematem dla producentów. W sumie zwiedzający mogą oczekiwać około 250 światowych innowacji w pięciu segmentach: technika kolejowa, infrastruktura kolejowa, transport publiczny, wyposażenie wnętrz i budowa tuneli. Innowacje można rozpoznać dzięki przyciskowi na stoiskach i planach hal, co ułatwia poruszanie się po halach. Przewodnik po światowych innowacjach (zarówno w wersji drukowanej, jak i online na stronie innotrans.de) zawiera szczegółowe opisy nowych produktów i usług.

Ponadto InnoTrans wystawia 124 nowe pojazdy na 3.500 metrach torów kolejowych oraz na ekspozycjach zewnętrznych. Wśród nich są pociągi napędzane wodorem. Siemens Mobility prezentuje Mireo Plus H, kolejną generację pociągów zasilanych wodorem, a także Mireo Plus B, w którym zastosowano wysokowydajny modułowy system baterii. Zasilany wodorem pociąg pasażerski Coradia iLint firmy Alstom jest obecnie eksploatowany na liniach komercyjnych w Niemczech i ma kursować dwa razy dziennie na trasie Berlin-Spandau - Berlin-Ostbahnhof. Goście firmy Alstom i wybranych partnerów będą mogli skorzystać z jazdy próbnej.

Wśród eksponatów prezentowanych przez Alstom na terenie ekspozycji zewnętrznej znajduje się piętrowy Coradia Stream, pociąg o dużej pojemności do przewozów regionalnych, oraz lokomotywa Traxx z opcją ostatniej mili, która wykorzystuje Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS).

Lokomotywa Vectron Siemensa w barwach DB na InnoTrans 2022. Fot. Messe Berlin GmbH

Stadler bierze w tym roku udział z siedmioma pojazdami. Po raz pierwszy firma pokaże publiczności swój zasilany wodorem zespół trakcyjny FLIRT H2 przeznaczony na amerykański rynek kolei pasażerskich. Ponadto Stadler zaprezentuje swój tramwaj najnowszej generacji TINA. Charakteryzuje się on w pełni zintegrowanym systemem napędowym, który po raz pierwszy pozwala na stworzenie zupełnie nowej koncepcji wnętrza, w której zrezygnowano ze stopni i platform.

Po raz pierwszy Südostbayernbahn (SOB) prezentuje opracowany przez siebie innowacyjny pociąg (Ideenzug). To "laboratorium przyszłości na szynach" posiada dziesięć różnych modułów, siedem zaprojektowanych przez siebie systemów siedzeń, nowo zaprojektowane drzwi, a także przedziały biurowe i system informacji pasażerskiej, który między innymi wyświetla wolne miejsca. W lipcu SOB otrzymał za to nagrodę za innowacyjność przyznawaną przez Bundesverband SchienenNahverkehr (BSN). 

Słowacki producent wagonów towarowych Tatravagónka uzupełnia swoje eksponaty w hali o sześć pojazdów na terenie ekspozycji zewnętrznej. W targach uczestniczą również Alstom, Vossloh, Plasser und Theurer, Robel, Daimler Truck, Thales, Hitachi i wielu innych wystawców. 

Kolejnym obszarem zewnętrznym jest InnoTrans Bus Display, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć 14 nowych autobusów na 500-metrowym torze testowym w ogrodzie letnim Messe Berlin. Po raz pierwszy polski producent Solaris prezentuje Solarisa Urbino 18 hydrogen, 18-metrowy autobus z wodorem jako głównym źródłem energii. ŠKODA H'CITY również wykorzystuje wodór jako zrównoważony system napędowy. Ebusco z Holandii przywozi na targi swój całkowicie elektryczny Stadtbus 3.0. Wśród innych wystawców są VDL Bus & Coach i Van Hool.

Nowy hybrydowy pociąg regionalny Blues włoskiej Trenitalii na Innotrans 2022. Fot. Messe Berlin GmbH 

 

InnoTrans zaangażowany w dialog. 

Podczas licznych imprez specjalistycznych InnoTrans będzie zachęcał do debaty na tematy związane ze zrównoważoną mobilnością. 20 września 2022 r. o godz. 16.00 w Palais am Funkturm konwencja InnoTrans rozpocznie się szczytem liderów kolejnictwa. Oprócz Adiny Vălean i dr Volkera Wissinga wśród prelegentów znajdą się astronauta ESA Alexander Gerst oraz przedstawiciele przemysłu z Kanady, Australii, Japonii i USA. 

W kolejnych dniach na targach InnoTrans 2022 odbędą się fora dialogu organizowane przez Verband der Bahnindustrie (VDB), Deutsches Verkehrsforum (DVF), Union des Industries Ferroviaires Européennes (UNIFE), Verband Deutscher Verkehrsunternehmen (VDV) oraz Verband der Elektro- und Digitalindustrie (ZVEI). Szczegóły można znaleźć na nowym portalu InnoTrans Plus, na którym znajduje się przegląd wszystkich wydarzeń. Zwiedzający mogą skorzystać z platformy rynkowej online, która zawiera wszystkich wystawców, założyć własny profil, rozmawiać i umawiać się na spotkania. 

W piątek, 23 września 2022 r., podczas pierwszego InnoTrans Science Slam, w centrum uwagi znajdą się wizje przyszłości mobilności. Biorąc udział w zabawnych dziesięciominutowych wykładach, naukowcy wyjaśnią swoje projekty badawcze, a po ich zakończeniu otrzymają oceny publiczności. 

Platforma dla dodatkowych usług w zakresie mobilności. 

Transport kolejowy w coraz większym stopniu staje się częścią świata sieciowej mobilności. Targi InnoTrans 2022 uwzględniły ten trend, wprowadzając nowy segment Mobility+. Wystawcy prezentujący usługi mobilności uzupełniającej spotkają się z krajowymi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami transportowymi, sieciami transportowymi i administracją i zaprezentują swoje koncepcje i systemy branży. 

Produkty i usługi wystawców będą obejmowały zarówno mobilność współdzieloną, aplikacje mobilnościowe z funkcjami informacji o podróży, rezerwacji i płatności, jak i rozwiązania technologiczne, takie jak systemy tranzytowe na żądanie i obiekty latające, takie jak drony. Reprezentowane będą również rozwiązania takie jak opcje pierwszej/ostatniej mili, a także dostawcy usług typu ride sharing. W Mobility+ Corner omówione zostaną nowe formy sieciowej mobilności, a w pięciu innych Speakers' Corners firmy wygłoszą przemówienia programowe z pomysłami na nowe produkty i nowinki branżowe.

Rozpocznij swoją karierę. 

Dla wielu wystawców znalezienie wykwalifikowanych pracowników jest kluczowym problemem. Dlatego też InnoTrans 2022 rozszerzył Campus, swój program kariery, w hali 4.2. Firmy i osoby poszukujące pracy będą reprezentowane na Talent Stage. W dniu 21 września o godz. 14:00 na Talent Stage odbędzie się Eurailpress Career Boost. Podczas Elevator Pitch kandydaci zaprezentują się firmom w 90-sekundowych przemówieniach. Wszyscy wystawcy będą mogli zamieścić swoje oferty pracy. Każdego dnia odbędą się trzy bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, w których kandydaci mogą wziąć udział, aby skontaktować się z potencjalnymi pracodawcami na stoisku i dowiedzieć się o ich produktach.

Jak dojechać. 

Dojazd do i z targów InnoTrans 2022 ułatwiają połączenia wahadłowe z lotniska BER w stolicy do Berlina oraz dodatkowe możliwości transportu, takie jak skutery i rowery, udostępniane w oznaczonych miejscach na terenie targów. Bilet w połączeniu z ważnym dowodem tożsamości pozwala na bezpłatne korzystanie z transportu publicznego. 

O InnoTrans. 

InnoTrans to wiodące na świecie targi techniki transportowej, które odbywają się co dwa lata w Berlinie. Pięć segmentów targów InnoTrans to technika kolejowa, infrastruktura kolejowa, transport publiczny, wyposażenie wnętrz i budowa tuneli. Organizatorem targów InnoTrans jest Messe Berlin. Trzynasta edycja targów InnoTrans odbędzie się na berlińskich terenach wystawowych w dniach od 20 do 23 września 2022 roku.