Pociąg - laboratorium Deutsche Bahn prezentowany na targach InnoTrans w Berlinie

Pociąg - laboratorium Deutsche Bahn prezentowany na targach InnoTrans w Berlinie

23 września 2022 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / DB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W celu sprawdzenia najnowszych technologii w transporcie kolejowym, Deutsche Bahn eksploatuje dwa pociągi testowe pod nazwą Advanced TrainLab, które wizualnie przypominają ICE. Jeden z dwóch zespołów trakcyjnych jest obecnie prezentowany na targach techniki kolejowej Innotrans.

Pociąg - laboratorium Deutsche Bahn  prezentowany na targach InnoTrans w Berlinie
Fot.: DB AG / Pablo Castagnola

 

Według DB pierwszy Advanced TrainLab został oddany do użytku w grudniu 2018 r., drugi w sierpniu 2021 r. Oba laboratoria taborowe będą wykorzystywane do jazd testowych na terenie całych Niemiec.

 

Wnętrze pociągu testowego TrainLab. Fot.: DB AG / Pablo Castagnola

 

TrainLabs mają być dostępne dla branży kolejowej do eksperymentów i reprezentować spektrum testów innowacyjnych technologii, które nie jest możliwe w przypadku zwykłych pociągów pasażerskich czy towarowych - podaje kolej. Eksperymentalne pociągi można rozpoznać po szarym pasie na boku pojazdu. Niektóre rzędy siedzeń w pociągu zostały usunięte, aby zrobić miejsce dla sprzętu pomiarowego.

 

Aparatura pomiarowa zamontowana na pokładzie pociągu testowego TrainLab  Fot.: DB AG / Pablo Castagnola

 

Technicznie są to czterowagonowe zespoły trakcyjne serii 605 (ICE-TD), które do 2017 roku były wykorzystywane w przewozach pasażerskich. Każdy pociąg ma długość 107 metrów i składa się z dwóch wagonów środkowych i dwóch końcowych. Cztery silniki o mocy 560 kilowatów (761 KM) każdy mogą rozpędzić każdy pociąg do prędkości maksymalnej 200 km/h. Dzięki temu testy z dużą prędkością są tak samo możliwe jak testy w tempie spacerowym.

Dzisiaj (23.09.2022r.) branżowi goście targów Innotrans będą mieli okazję przyjrzeć się pociągowi z bliska na berlińskich terenach wystawowych.

 

Wnętrze pociągu testowego TrainLab. Fot.: DB AG / Pablo Castagnola