Alstom z zamówieniem na projekt i produkcję 312 wagonów metra dla IV fazy metra w Delhi

Alstom z zamówieniem na projekt i produkcję 312 wagonów metra dla IV fazy metra w Delhi

20 listopada 2022 | Źródło: ADIF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, otrzymał od Delhi Metro Rail Corporation (DMRC) zamówienie na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostarczenie, przetestowanie i oddanie do użytku 312 wagonów metra o standardowym rozstawie osi dla fazy IV rozbudowy metra w Delhi.

Alstom z zamówieniem na projekt i produkcję 312 wagonów metra dla IV fazy metra w Delhi
Fot. Delhi Metro Rail Corporation

 

Zamówienie o wartości 312 mln euro obejmuje:

  • Zaprojektowanie i produkcję 234 wagonów metra o standardowym rozstawie kół dla przedłużenia linii 7 (linia różowa o długości 12,558 km) w korytarzu Mukundpur - Maujpur oraz przedłużenia linii 8 (linia magentowa o długości 28,92 km) w korytarzu Janakpuri West - RK Ashram.
  • Zaprojektowanie i wyprodukowanie 78 wagonów metra o standardowym rozstawie osi dla linii srebrnej o długości 23,622 km między Aerocity a Tughlakabad, w tym 15-letnie utrzymanie tych 78 wagonów.

Alstom dostarczy na potrzeby tego zamówienia swoje wiodące w swojej klasie zespoły trakcyjne Metropolis. Pociągi Metropolis oferują unikalny projekt, szeroki zakres konfiguracji i zapewniają najwyższą wydajność dzięki doskonałemu połączeniu sprawdzonych i niezawodnych komponentów oraz innowacji. Dzięki bogatym osiągnięciom, niskim kosztom cyklu życia oraz dbałości o wrażenia pasażerów, metro Metropolis firmy Alstom wyznacza standardy niezawodnych i atrakcyjnych usług metra na całym świecie.

Alstom dostarczył ponad 800 wagonów metra, które są eksploatowane przez sieć metra w Delhi. Nowe pociągi zostaną zbudowane w największym zakładzie produkcyjnym Alstom Urban Rolling Stock w Sricity (Andhra Pradesh), który ma na swoim koncie realizację dużych projektów krajowych i międzynarodowych.

Komentując to zamówiene, Olivier Loison, dyrektor zarządzający Alstom India Cluster, powiedział - "Delhi NCR jest jednym z największych skupisk miejskich na świecie. W obliczu zmian klimatycznych takie megamiasta potrzebują niezawodnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie transportu publicznego. Alstom z przyjemnością kontynuuje współpracę z metrem w Delhi, jednym z największych w Azji systemów szybkiego tranzytu. Nasze pociągi charakteryzują się wysoką przetwarzalnością wszystkich materiałów i konstrukcją o niskiej masie w celu zmniejszenia zużycia energii, co znacznie przyczyni się do zminimalizowania wpływu na środowisko w tym regionie."

 

Sieć linii metra w Delhi. Fot. Delhi Metro Rail Corporation

 

Obecnie sieć metra w Delhi liczy około 391 km i ma 286 stacji. Sieć przekroczyła już granice Delhi, docierając do Noidy, Greater Noida i Ghaziabad w Uttar Pradesh, Gurgaon, Faridabad, Bahadurgarh i Ballabhgarh w Haryanie.

Oprócz dostarczania taboru kolejowego Alstom w przeszłości współpracował z DMRC przy kilku innych projektach, w tym przy udanej realizacji dostaw i uruchomieniu systemu kontroli pociągu i sygnalizacji dla linii czerwonej (L1), żółtej (L2), zielonej (L5), fioletowej (L6) i różowej (L7) DMRC w fazie I, II i III.

Alstom dostarczył również pociągi metra dla miast Delhi, Chennai, Lucknow, Kochi, a obecnie dostarcza pociągi i sygnalizację dla projektu metra Bhopal-Indore, projektu metra Kanpur-Agra, Mumbai Metro Line 3 oraz dla pierwszej w Indiach sieci kolei półszybkiej, NCRTC-RRTS, która łączy Delhi - Ghaziabad - Meerut.