SNCF Voyageurs i SBB przedłużają umowę o transgranicznym ruchu pociągów dużych prędkości

SNCF Voyageurs i SBB przedłużają umowę o transgranicznym ruchu pociągów dużych prędkości

30 stycznia 2023 | Źródło: SNCF Voyageurs / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

SNCF Voyageurs, operator dalekobieżnego transportu pasażerskiego w ramach Francuskich Kolei Państwowych (SNCF) oraz Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) przedłużyły do 2027 roku umowę o współpracy, której celem jest rozwój transportu kolejowego we Francji i Szwajcarii.

 

Fot. TGV Lyria

 

Zgodnie z umową każda firma odpowiada za transport na terenie swojego kraju. Współpraca ta jest realizowana przez spółkę zależną Lyria SAS, która w 74% należy do SNCF Voyageurs, a w 26% do SBB. 26%. Spółka joint venture jest odpowiedzialna za optymalizację operacji transportowych, zarządzanie administracyjne i kontrolę jakości usług usług pokładowych.

TGV Lyria to serwis transgraniczny między Francją a Szwajcarią, który działa na trzech liniach: Paryż-Genewa, Paryż-Lausanne i Paryż-Bazylea-Zürich.
Szybkie pociągi TGV Lyria wykonują 17 kursów dziennie. W miesiącach letnich z Genewy do Marsylii uruchomiane jest codzienne połączenie. W 2022 r., pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, pociągi TGV Lyria przewiozły w pierwszym kwartale prawie 5 mln pasażerów, czyli na takim samym poziomie jak w 2019 r.

TGV Lyria to komfortowy, ekologiczny środek transportu, który łączy stacje znajdujące się bezpośrednio w centrach miast. Przejazd kosztuje od 29 CHF, czas podróży wynosi od 3 godzin 11 minut między Genewą a Paryżem do 4 godzin 4 minut między Zurychem a Paryżem. Trasy obsługiwane są przez 15 piętrowych pociągów TGV Duplex, każdy o pojemności 507 pasażerów.