Opuszczony dworzec widmo w Szumiradzie.

Opuszczony dworzec widmo w Szumiradzie.

26 lutego 2023 | Źródło: https://nto.pl / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Absurdów jest tutaj wiele: stacja kolejowa nazywa się Szumirad, mimo iż stoi w sąsiedniej Chudobie. Na torowisku rosną drzewka, a mimo to jeszcze niedawno na przejazdach kolejowych stał znak stopu. Zobaczcie dworzec widmo na Opolszczyźnie, czyli PKP Szumirad.

 

Fot. Zbigniew Tkaczyk

 

Stacja kolejowa PKP Szumirad mieści się w miejscowości Chudoba, podczas gdy wioska Szumirad jest ponad 3 kilometry dalej.

Jeszcze 20 lat temu, w pierwszych latach XXI wieku, była to czynna linia kolejowa. Ze stacji PKP Szumirad można było dojechać do Wrocławia, a w drugą stronę do Opola. Co prawda, z przesiadkami w Kluczborku lub w Fosowskiem, ale nie był to żaden problem. Pociągi były ze sobą skomunikowane, jeden czekał z odjazdem na przyjazd drugiego.

 

Fot. Zbigniew Tkaczyk 

 

Stacja PKP Szumirad leży na linii kolejowej Kluczbork - Fosowskie. To boczna linia, która została wyłączona z ruchu. I nie ma co spodziewać się przywrócenia jej do ruchu, ponieważ torowisko jest zniszczone i wyrósł na nim już cały zagajnik młodych drzewek.

- To jest linia kolejowa 175 (Strzelce Opolskie - Kluczbork). Dawniej można było dojechać tą linią z Kluczborka aż do Kędzierzyna-Koźla, przez Strzelce Opolskie, Zalesie Śląskie, Leśnicę - informuje Łukasz Turek z Kluczborka, autor Kolejowej Strony Łukasza.  

 

Fot. Zbigniew Tkaczyk 

 

Połączenie kolejowe Fosowskie - Kluczbork zostało zbudowane w 1868 roku. Ruch pasażerski na tym odcinku zlikwidowano na koniec 2004 roku. Później przez jakiś czas kursowały jeszcze pociągi towarowe, a w 2016 roku przestały tędy jeździć nawet drezyny służby utrzymania ruchu.

Za to jeszcze kilka lat temu przed przejazdem przez torowisko porośnięte drzewami stał znak stopu. Za niezatrzymanie się przed nieczynnym torowiskiem kierowcy karani byli przez policję 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym. Według nowego taryfikatora byłoby to już 300 zł i 2 punkty karne, na szczęście nonsensowny znak został zdemontowany. 

 

Fot. Zbigniew Tkaczyk 

 

Obok stacji PKP Szumirad na pobliskie rampie przy torach kolejowych była także 35-tonowa waga wagonowa. Dzisiaj na rampie jest tylko dzikie wysypisko śmieci.

Obok dworca jest też opuszczony domek dróżnika, malowniczo porośnięty bluszczem, z zarwanymi stropami

 

Fot. Zbigniew Tkaczyk 

 

Nie da natomiast wejść od dawnej poczekalni i biura dyżurnego ruchu. Wejścia są dobrze zamknięte

Linia kolejowe Kluczbork - Fosowskie jest nieczynna, a stacja PKP Szumirad zamknięta na cztery spusty, w budynku dworca, jak również w dwóch sąsiadujących budynkach kolejowych są nadal zamieszkałe mieszkania. 

 

Fot. Zbigniew Tkaczyk 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wandalizm graffiti na pociągach Renfe wygenerował koszty w wysokości ponad 25 milionów euro. Wandalizm graffiti na pociągach Renfe wygenerował koszty w wysokości ponad 25 milionów euro.
Następny artykuł Włoskie szybkie pociągi mogą wkrótce znów kursować do Monachium Włoskie szybkie pociągi mogą wkrótce znów kursować do Monachium