Karolina Niewiadoma: CIECH Cargo sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. Dołącz do składu!

Karolina Niewiadoma: CIECH Cargo sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. Dołącz do składu!

26 kwietnia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

CIECH Cargo - nowoczesny przewoźnik świadczący usługi transportu kolejowego, należący do CIECH - jednej z największych grup chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej z sukcesem realizuje ambitne cele rozwojowe. Dywersyfikacja usług i wyjście na rynki zewnętrzne zrodziło potrzebę zwiększenia zatrudnienia m.in. w obszarze przewozów. O działanich rekrutacyjnych spółki Kurier Kolejowy rozmawia z Panią Karoliną Niewiadomą, HR Business Partner spółki CIECH Cargo.

 

Fot. CIECH Cargo

 

Kurier Kolejowy - Ostatnio dużo słychać na rynku o CIECH Cargo w zakresie rozwoju. Aby się rozwijać potrzeba nowych pracowników. Jak sobie radzicie na tym trudnym rynku technicznych pracowników kolejowych?

Karolina Niewiadoma - Realizując kolejne etapy strategii rozwoju spółki CIECH Cargo, od listopada zeszłego roku zintensyfikowaliśmy działania rekrutacyjne. Cel jest jasny: chcemy pozyskać większą liczbę pracowników kolejowych – głównie maszynistów. W 5 miesięcy udało nam się pozyskać 15 maszynistów pojazdów trakcyjnych, co uważam za duży sukces na niezwykle trudnym i konkurencyjnym rynku kolejowym. Kandydaci podczas rozmów podkreślają, jak ważna jest dla nich praca w rozwojowej, widocznej na rynku przewozowym spółce, nowoczesne lokomotywy czy atrakcyjne dodatki do wynagrodzeń – my to wszystko oferujemy.

Kurier Kolejowy -  Maszyniści, to istotna grupa, ale też zatrudniacie w innych zespołach technicznych.

Karolina Niewiadoma - Borykając się z trudnościami rekrutacyjnymi w grupie zawodów kolejowych, również na rynku lokalnym, tj. w Inowrocławiu i Janikowie, nasza spółka jako jeden z nielicznych lokalnych pracodawców oferuje pełen pakiet szkoleń przygotowujący do wykonywania tych zawodów.

Zatrudniamy zarówno osoby z doświadczeniem kolejowym, gotowe do wykonywania codziennych obowiązków, jak i osoby bez doświadczenia – zapewniając im szereg szkoleń i pomoc w uzyskaniu i rozszerzaniu uprawnień. Szkolimy w zawodach: manewrowy, ustawiacz, rewident taboru, nastawniczy, dyżurny ruchu czy prowadzący pojazdy kolejowe. Pomagamy również w rozszerzaniu uprawnień dla maszynistów posiadających uprawnienia do prowadzenia pociągów pasażerskich oraz do prowadzenia pociągów towarowych.

Kurier Kolejowy - Mówiła pani o szkoleniach. Czy również inwestujecie w rozwój obecnych pracowników?

Karolina Niewiadoma - W ostatnich miesiącach prowadzimy również szereg działań związanych z rozszerzeniem uprawnień naszych dotychczasowych pracowników. Z jednej strony pracownik jest zadowolony, bo podnosi swoje kompetencje, z drugiej - jako pracodawca mamy większą elastyczność w reagowaniu na nasze codzienne potrzeby, aby efektywniej zarządzać tymi zespołami. W ostatnich miesiącach nasi pracownicy skorzystali z możliwości podnoszenia swoich umiejętności w zakresie rozszerzenia uprawnień na inne typy lokomotyw. Realizowaliśmy również kursy na rewidentów, ustawiaczy, manewrowych, kierujących pojazdami kolejowymi z napędem, suwnicowych, operatorów koparek. W ramach awansu wewnętrznego, kilku dawnych prowadzących pojazdy kolejowe, po odbyciu szkolenia będzie zdawało egzaminy na świadectwo maszynisty. Kilku awansowało z manewrowych na ustawiaczy, a ustawiacze na kierujących pojazdy kolejowe. Ponadto przygotowujemy się do otwarcia własnego ośrodka szkolenia dla pracowników technicznych.

Kurier Kolejowy - Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Karolina Niewiadoma - Dziękuję bardzo.

 

Obecnie CIECH Cargo dysponuje taborem 18 lokomotyw oraz 1 500 wagonów. Spółce zależy na zapewnieniu komfortowych warunków pracy maszynistom, dlatego ich tabor to głównie nowoczesne lokomotywy elektryczne takie jak:  Bombardier E594 Traxx, Bombardier E483 Traxx, Newag E6ACTa „Dragon 2” czy Gama z modułem dojazdowym.

Spółka nie zwalnia tempa i cały czas realizuje swój plan rozwoju, najnowsze oferty pracy dostępne są pod adresem: https://kariera.ciechgroup.com/ i na portalu Kuriera Kolejowego.