Lepszy dostęp do kolei w Katowicach. Rusza budowa kolejnych przystanków

Lepszy dostęp do kolei w Katowicach. Rusza budowa kolejnych przystanków

17 maja 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic zyskają lepszy dostęp do pociągów. Rozpoczęła się budowa przystanków w Katowicach - Ochojca i Kostuchny. Obiekty powstają też w Podlesiu i Murckach. Przystanki na linii Katowice Ligota – Tychy budowane są w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

 

Fot. PKP PLK

Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic: Ochojca, Murcek, Kostuchny i Podlesia zyskają lepszy dostęp do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły budowę obiektów w Katowicach Ochojcu (ul. Jankego) i Katowicach Kostuchnie (ul. Boya-Żeleńskiego). Pierwszym etapem jest przygotowanie placu budowy i wykonanie robót ziemnych pod montaż ścian peronów. W Murckach (ul. Cegielnia Murcki i Tartaczna) wykonano prace odwodnieniowe. W Podlesiu (ul. Saska i Podleśna) wybudowano peron, roboty prowadzone są przy budowie dróg dojścia do obiektu.

Przystanki będą wyposażone w wiaty i oświetlenie. Dobrą orientację w podróży zapewni oznakowanie i tablice informacyjne. Dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się zbudowane zostaną pochylnie i ścieżki naprowadzające. Inwestycja jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość czterech zadań realizowanych w ramach programu w Katowicach to łącznie ponad 9 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2023 r.

Linia Katowice Ligota – Tychy (nr 142) stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i obecnie wykorzystywana jest tylko w ruchu towarowym. Dzięki nowym przystankom ułatwi komunikację kolejową - dojazd do centrum Katowic i Tychów oraz w południowe regiony woj. śląskiego, m.in. w czasie przebudowy linii w obszarze aglomeracji śląskiej. Trasa będzie jeszcze lepiej wykorzystywana po realizacji projektu przewidzianego w ramach Programu Kolej Plus.

Większy dostęp do komunikacji kolejowej

„Rządowy programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwia lepszy dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki są wykorzystywane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

W woj. śląskim podróżni korzystają już z dwóch zmodernizowanych w ramach programu przystanków – Rybnik Niedobczyce i Rybnik Niewiadom. Dodatkowo, dla dziewięciu lokalizacji podpisano już umowy z wykonawcami prac.

Program przystankowy w Śląskiem obejmuje na liście podstawowej 12 lokalizacji: Rybnik Paruszowiec, Rybnik Niewiadom, Rybnik Niedobczyce, Warszowice, Pawłowice Śląskie Centrum, Wodzisław Śląski Centrum, Koniecpol Centrum, Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor, Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Dąbrowa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Deutsche Bahn zamawia dodatkowe 17 pociągów ICE 3neo od Siemens Mobility Deutsche Bahn zamawia dodatkowe 17 pociągów ICE 3neo od Siemens Mobility
Następny artykuł PLK SA przygotowują dobre podróże koleją w aglomeracji szczecińskiej PLK SA przygotowują dobre podróże koleją w aglomeracji szczecińskiej