Ruszył projekt Stacji Muzeum „KOLEJny etap ratunkowy parowozu Ty23"

Ruszył projekt Stacji Muzeum „KOLEJny etap ratunkowy parowozu Ty23"

23 sierpnia 2023 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

Stacja Muzeum rozpoczęła digitalizację parowozu Ty23. To najbardziej rozpowszechniona konstrukcja w latach międzywojennych, zaprojektowana przez polskiego inżyniera Wacława Łopuszyńskiego. Projekt został objęty patronatem przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

 

Ruszył projekt Stacji Muzeum „KOLEJny etap ratunkowy parowozu Ty23
Fot. UTK

 

W kwietniu bieżącego roku Stacja Muzeum ponownie zakwalifikowała się do Programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymując dotację w wysokości 15 000 zł, którą uzupełniła kwota 42 650 zł przyznana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Po podpisaniu umów z grantodawcami, wyłoniony został wykonawca usługi. Dzięki finansowaniu zewnętrznemu, Stacja Muzeum może przeprowadzić proces skanowania dokumentacji obejmującej ponad 1 400 rysunków technicznych – wielkoformatowych (A0, A1), średnioformatowych (A2, A3) lub o niestandardowych wymiarach, z zachowaniem wyjątkowej ostrożności.

Otrzymane dane zostaną poddane obróbce cyfrowej oraz zapisane na nośnikach w sposób gwarantujący trwałość, bezpieczeństwo oraz dostęp do nich w jak najdłuższej perspektywie czasowej. Pliki poglądowe zostaną umieszczone na platformie Cyfrowa Stacja Muzeum, pod adresem https://cyfrowa.stacjamuzeum.pl/. Dodatkowo, pliki w większej rozdzielczości będą udostępniane osobom zainteresowanym do celów edukacyjnych czy naukowych. Zakończenie zadania planowane jest na koniec listopada 2023 r.

Parowóz Ty23 miał stanowić trzon floty polskich kolei po odzyskaniu niepodległości. Ta seria polskich przedwojennych parowozów stała się symbolem odradzającego się polskiego przemysłu kolejowego. Ty23 był początkowo produkowany na zlecenie Polski w zakładach zagranicznych (w Niemczech i Belgii), a następnie we wszystkich trzech głównych fabrykach taboru kolejowego w kraju: Zakładach H. Cegielski w Poznaniu, Warszawskiej Spółce Budowy Parowozów oraz Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie.

Przypomnijmy, że w ramach ubiegłorocznego naboru MKiDN, Stacja Muzeum digitalizowała dokumentację techniczną parowozu Pt31.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Zadanie zrealizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza