175 lat kolei na Słowacji

175 lat kolei na Słowacji

04 września 2023 | Źródło: Koleje Słowackie (ZSSK) / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Z okazji 175. rocznicy powstania kolei na Słowacji, Koleje Słowackie (ZSSK) prezentują wyjątkową wystawę z mobilną kawiarnią.

 

175 lat kolei na Słowacji
Fot. ZSSK

 

Dziś, 4 września, na dworcu głównym w Bratysławie na peronie 6 o godzinie 11:30, w obecności zarządu ZSSK, zaprezentowano wagon w specjalnej okleinie, który w środku będzie prezentował dzieła słowackiego artysty Luki Brase. W konferencji prasowej wziął również udział sam artysta. W tym samym czasie pasażerowie mogli się w nim zrelaksować, ponieważ wagon służył również jako mobilna kawiarnia z przekąskami dzięki pośrednictwu usług restauracyjnych i sypialnych w pociągach narodowego przewoźnika, firmy WAGON SLOVAKIA KOŠICE (WGS).

 

Fot. ZSSK 

 

Luka Brase od wielu lat regularnie podróżuje pociągiem, co skłoniło go do nawiązania współpracy z ZSSK. Niektóre z jego prac powstały w wagonach restauracyjnych. W ten sposób chce przekazać swoje doświadczenia związane z pociągami pasażerom ZSSK. Pociągi fascynowały go od wczesnego dzieciństwa. Jako dorosły zaczął regularnie podróżować nimi po Europie. Tworzy swoje wizualne pamiętniki, obserwując migoczącą scenerię, czując się wolny i szczęśliwy. Oprócz podróży pociągiem pociągają go osobiste spotkania z nowymi ludźmi, połączone z dyskusjami o życiu i sztuce.

Luka, który nie posiada prawa jazdy, zawsze powtarza sobie: "Nie mam czasu do stracenia...", a ponieważ często podróżuje pociągami, wykorzystuje go w 100% do tworzenia. 

Wystawa stanowi 10 obrazów w formacie 50 x 50 cm umieszczonych w wagonie. Ciekawą funkcją jest rozszerzona rzeczywistość 3D za pośrednictwem aplikacji Illustory. Pasażerowie mogą ją pobrać bezpośrednio w wagonie, za pomocą kodu QR.

IlluStory App - ożywia dzieła sztuki w rzeczywistości rozszerzonej, aby pokazać ich ukryte historie. Świat, w którym sztuka spotyka się z technologią. Magia, w której dzieła sztuki ożywają. Doświadczenie oglądania rozszerzonej rzeczywistości i nowy wymiar artystycznej ekspresji - zamień swój telefon lub tablet w okno do nowego świata sztuki. Obrazy rozszerzają się do trzeciego wymiaru. Zostaniesz zanurzony w symfonii animacji, dźwięków i muzyki.

Okleina która pokrywa całą powierzchnię wagonu jest również dziełem słowackiego artysty. Luka Brase zaprojektował ją wspólnie z grafikiem i przedstawia ona motywy związane ze 175. rocznicą przybycia pierwszego pociągu parowego na terytorium Słowacji. Jego rozmiar czyni go jednym z największych dzieł sztuki na Słowacji.

 

Fot. ZSSK 

 

Pasażerowie będą mogli skorzystać z mobilnej kawiarni z wystawą obrazów w pociągach Ex 602 TATRAN (Koszyce 7:07 - Bratysława hl. st. 12:33) i Ex 609 TATRAN (Bratysława hl. st. 13:27 - Koszyce 18:53), które będą kursować między Bratysławą a Koszycami przez 13 dni, tj. od 4 września do 17 września 2023 r. W niektóre dni w podróży weźmie udział sam artysta, Luka Brase. Osoby zainteresowane skontaktowaniem się z artystą dowiedzą się, w które dni będą one dostępne za pośrednictwem portali społecznościowych ZSSK na Facebooku i Instagramie.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy świętować 175. rocznicę kolei na Słowacji w tak nietypowy sposób. Jesteśmy bezpośrednią częścią połączenia ekologicznego podróżowania z doświadczeniem kulturalnym. Dlatego nie wahaliśmy się ani chwili i pozwoliliśmy Luke'owi zaprezentować swoje prace na najbardziej ruchliwej linii z Bratysławy do Koszyc i z powrotem przez 13 dni. Z niecierpliwością czekamy na wyruszenie pierwszego ekspresu w tę podróż pełną wrażeń" - powiedział Roman Koreň, prezes zarządu i dyrektor generalny ZSSK.

 

Fot. ZSSK 

 

Luka Brase urodził się w 1983 roku w Dolnym Kubinie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy. Miał 33 wystawy indywidualne w Norwegii, Belgii, Holandii, Austrii, Niemczech, Irlandii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Szwajcarii, Iranie, Czechach, USA - Nowym Jorku, Waszyngtonie, Filadelfii, Los Angeles, Chinach - Szanghaju i Pekinie. Miał 18 wystaw zbiorowych w Holandii, Austrii, Czechach, Słowacji, Irlandii, Francji, w tym główne wystawy w Künstlerhaus Wien, Affordable art fair Amsterdam, Accessible art fair Bratislava i Cite Internationale Des Arts w Paryżu. Jego prace są częścią stałej kolekcji w Muzeum Sztuki - SUPEC Shanghai w Chinach. W 2012 roku jego prace znalazły się na wiedeńskiej aukcji w Bank Austria Kunstforum, wraz z takimi osobistościami jak Andy Warhol, Marc Chagall i Christo. Zilustrował kilka książek, ostatnio książkę o Fridzie Kahlo opublikowaną przez praskie wydawnictwo. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w wielu krajach na całym świecie. Jest założycielem projektu Art on the way i jest reprezentowany przez DE Galerie w Den Haag w Holandii oraz Artgogo Gallery w Szanghaju w Chinach. Luka Brase pracuje i mieszka w całej Europie.

 

Fot. ZSSK 

 

ZSSK zapewnia pasażerski transport kolejowy na Słowacji.

Republika Słowacka, za pośrednictwem Ministerstwa Transportu Republiki Słowackiej, jest 100% udziałowcem ZSSK, który kontraktuje i płaci za usługi w interesie publicznym w zakresie pasażerskiego transportu kolejowego. Priorytetową część aktywów stanowi tabor kolejowy (lokomotywy, wagony, składy pociągów). Spółka została założona w 2005 r. i jest jednym z trzech następców zjednoczonych kolei (obok Železnice SR i Železničná společnost Cargo Slovakia).

Od 11 grudnia 2022 r. ZSSK obsługuje średnio 1 763 pociągi dziennie, w tym 8 pociągów IC, 269 innych pociągów dalekobieżnych oraz 1 486 pociągów regionalnych i podmiejskich. Zatrzymuje się na 721 stacjach i przystankach, kursuje na liniach o długości 2 935 kilometrów na Słowacji.