Dragony PKP Cargo zaczynają pojawiać się na Słowacji

Dragony PKP Cargo zaczynają pojawiać się na Słowacji

11 września 2023 | Źródło: www.railpage.net
PODZIEL SIĘ

W czwartek 7 września 2023 r. lokomotywa ET43 pojawiła się na Słowacji na odcinku z Kut do Štúrova, ciągnęła zestaw wagonów Habbillns z Polski, który zmierzał na Węgry.

Dragony PKP Cargo zaczynają pojawiać się na Słowacji
Fot. Mates Pleško

 

Przewoźnik PKP Cargo rozpoczął w tym roku odbiory nowych dwusystemowych sześcioosiowych lokomotyw Dragon 2.  PKP Cargo zamówiło 24 sztuki tych lokomotyw zdolnych do pracy pod napięciem 3kV i 25kV. W dniu 28 lutego 2023 r. otrzymały one homologację typu do eksploatacji w Polsce, Czechach i na Słowacji od międzynarodowej agencji ERA. Na Słowacji lokomotywa została przetestowana w czerwcu 2022 r., a proces homologacji trwał dwa lata.

W kwietniu 2023 r. lokomotywy stopniowo zaczęły pojawiać się w Czechach, najpierw w celu szkolenia maszynistów, a później także w pociągach przygranicznych polskiego przewoźnika kursujących do Ostrawy. Stopniowo zaczęły pojawiać się także na magistrali Chałupki - Breclav, a ostatnio zaczęły także prowadzić pociągi na Słowację, ale na razie bardziej wyjątkowo niż regularnie. Powinno się to zmienić na początku 2024 r., kiedy to czeski oddział PKP Cargo International, który planuje aktywnie wykorzystywać lokomotywy w Czechach i na Słowacji.