Trwaja jazdy testowe do 250 km/h na nowej linii kolejowej Koralm

Trwaja jazdy testowe do 250 km/h na nowej linii kolejowej Koralm

13 września 2023 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pod koniec roku uruchomiony zostanie pierwszy odcinek nowej kolei Koralm między Klagenfurtem a St. Paul w Lavanttal. Obecnie trwają tam jazdy testowe z prędkością do 250 km/h.

Trwaja jazdy testowe do 250 km/h na nowej linii kolejowej Koralm
Fot. ÖBB

 

Z dużą prędkością przez nową linię, przeprowadzane są już testowane przed uruchomieniem nowej linii. Oprócz testów mostów i ćwiczeń przeciwpożarowych, w zeszłym tygodniu odbyły się również szybkie przejazdy testowe, jak ogłosiły we wtorek Austriackie Koleje Federalne (ÖBB).

Według raportu, dedykowany pociąg pomiarowy i testowy porusza się z prędkością do 250 km/h na nowej linii kolejowej między Klagenfurtem a Wiederndorf-Aich. Pociąg jest wyposażony w liczne czujniki, które precyzyjnie rejestrują wibracje, dostawy energii i siłę sygnału. Jazdy testowe sprawdzą sieć trakcyjną i system radiowy w rzeczywistych warunkach; są one również warunkiem wstępnym do uzyskania oficjalnych zezwoleń.

 

Fot. ÖBB 

 

Kolejne testy mają na celu akceptację i kontrolę Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS).

Według ÖBB, 130-kilometrowa linia kolejowa Koralm będzie później umożliwiać jazdę z maksymalną prędkością 250 km/h niemal na całej długości. Linia obejmuje około 50 kilometrów tuneli, ponad 100 mostów i 23 nowoczesne stacje. Częścią nowej linii jest również 33-kilometrowy tunel Koralm. Po ukończeniu nowa trasa powinna skrócić czas podróży najszybszym połączeniem między Grazem a Klagenfurtem do 45 minut.