Pierwszy wagon sterowniczy ComfortJet jest gotowy

Pierwszy wagon sterowniczy ComfortJet jest gotowy

25 września 2023 | Źródło: České dráhy
PODZIEL SIĘ

Łącznie 180 nowych wagonów będzie składać się z 20 dziewięcioczłonowych zestawów ComfortJet. Dzięki ich wdrożeniu spółka České dráhy wycofa z eksploatacji odpowiednią liczbę starych wagonów, które są nadal w użyciu.

 

Fot. České dráhy

 

Pierwsze zestawy ComfortJet będą przewozić pasażerów w pierwszej połowie przyszłego roku. Obecnie trwają już niezbędne badania niezbędne do dopuszczenia do eksploatacji.

 

Fot. České dráhy 

 

Zestawy powstają w konsorcjum Siemens Mobility – Škoda Group. Pudła wagonów sterowniczych powstają w fabryce Siemens w Wiedniu, a ich ostateczna montaż odbywa się w fabryce Allach w Monachium. Produkowane są tam także lokomotywy Siemens Vectron dla kolei czeskich. Podczas prezentacji przedstawiono pierwszą ukończoną kabinę sterowniczą jednostek ComfortJet. Nowe pociągi ComfortJet będą kursować z Pragi do Uścia nad Łabą i dalej do Drezna, Berlina i Hamburga, a z Pragi przez Pardubice i Brno do Břeclava i dalej do Wiednia, Grazu, Bratysławy czy Budapesztu. Łącznie 180 nowych wagonów będzie tworzyć 20 dziewięcioczłonowe zestawy ComfortJet.

 

Fot. České dráhy