Modułowy system do transportu drewna okrągłego, tarcicy i kontenerów wdrożony przez Innofreight

Modułowy system do transportu drewna okrągłego, tarcicy i kontenerów wdrożony przez Innofreight

30 listopada 2023 | Źródło: Innofreight / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dla Innofreight transport różnych towarów za pomocą jednej nadbudowy jest kontynuacją systemu modułowego. Dzięki Smart GigaWood Round & Sawn firma opracowała wagon do przewozu drewna, który oprócz najbardziej wydajnego transportu drewna okrągłego, osiąga również najlepsze wartości ładowności podczas transportu tarcicy.

 

Fot. Innofreight

 

Rozwój ten jest szczególnie korzystny dla przemysłu tartacznego. Dzięki zastosowaniu systemu Round & Sawn (okrągłe i cięte), puste przejazdy są zminimalizowane, a znacznie większa ładowność pozwala zaoszczędzić dodatkowe przejazdy pociągów. Od tego roku 23 takie wagony optymalizują obieg drewna dla spółki Schwaiger Holzindustrie. Wagony są ładowane pakietami tarcicy w zakładzie w Hengersberg w Niemczech i transportują je do portów Morza Północnego i Bałtyckiego w celu eksportu. W drodze powrotnej przez Niemcy wagon zatrzymuje się w punktach załadunku i ponownie odbiera drewno okrągłe, aby przewieźć je w drodze powrotnej do zakładu. Smart GigaWood Round & Sawn podróżuje przez Niemcy w jednej pętli transportowej i przez większość czasu jest załadowany.

 

Fot. Innofreight

 

System Round & Sawn charakteryzuje się 2,5-metrowymi kłonicami, dzięki czemu umożliwia wydajny transport drewna okrągłego. InnoWaggon 2×45 stóp z przystawką Round & Sawn może transportować 120 metrów sześciennych kłód. To o 25 procent więcej niż w przypadku konwencjonalnych wagonów. W przypadku tarcicy na podwójnym wagonie mieści się do 191 metrów sześciennych. Maksymalna ładowność 144 ton jest taka sama jak w przypadku systemu Smart GigaWood 5×5.

 

 Fot. Innofreight

 

Od października, 23 Smart GigaWood Round & Sawn optymalizuje transporty w obie strony dla Schwaiger Holzindustrie w Niemczech.

Smart GigaWood Round & Sawn optymalizuje nie tyko transport drewna okrągłegoi tarcicy. Proste kłonice Smart GigaWood Round & Sawn umożliwiają transport standardowego kontenera ISO w jednym kierunku zamiast drewna. Obecnie Innofreight jest w fazie testów tego systemu, który daje jeszcze większą modułowość na torach.

 

 Fot. Innofreight